Konkordato ilan eden şirket sayısı artıyor

Konkordato ilan eden şirket sayısı artıyor

Yurt genelinde konkordato ilan eden şirket sayısının 3 bini geçtiği iddia ediliyor. Peki, mahkemeler şirketlerin konkordato başvurularını neye göre kabul ediyor? O şirketlerde çalışan işçilerin maaşlarını kim ödüyor? İşte yanıtlar...

Büyük şirketlerden art arda konkordato ilanı gelmeye devam ediyor. İddiaya göre, yurt genelinde mahkemeye bu yol için başvurup talebi kabul edilen şirket sayısı 3 bini geçti.

"İLK BAŞVURULARI HAZİRANDA BAŞLAI VE ARTARAK DEVAM EDİYOR YILSANONUNA KADAR ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ MALİYET BASKISI YAŞAYAN ÇOK ŞİRKET VAR AYNI ZAMANDA BUNLARIN BORÇLULARI DA ZOR DURUMA DÜŞÜYOR. ALT ŞİRKETLERİ DE ETKİLİYOR"

Konkordato; Borçlarını ödemekte zorlanan şirketlerin ödeme için alacaklıları ile yaptıkları anlaşma anlamına geliyor. Bu uygulamada alacaklı ve borçlular için mahkeme kararıyla yeni bir ödeme planı oluşturuluyor.

"FAİZLER İŞLEMEYİ DURUDURUYOR. BORÇLARIN TAMAMNINI DA ŞİRKET ÖDEYECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİR VADEYE YAYARAK İNDİRİM DE İSTEYEBİLİR"

Konkordato ilan eden şirket sayısı arttıkça kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Zira, bu yol için şirketlerin batıkta durumda olması gerekmiyor. Bu noktada da "şirketin zor durumda olduğu nasıl anlaşılıyor?" sorusu akla geliyor.

"ZOR DURUMDA OLMASI KRİTER DEĞİL KRİTER VADESİ GELMİŞ VEYA GELECEK BORÇLARININ OLMASI VE BUNLARI ÖDEMEKTE ZORLANACAĞINI DÜŞÜNMESİ KANUN BUNU BÖYLE TANIMLIYOR. BAKILAN ŞEY MAHKEME TARAFINDAN ŞİRKETİN ÖDEME GÜCÜ VAR MI YOK MU VEERİLEN BİLGİLER DOĞRU MU DEĞİL Mİ ALACAKLAR ONAYLADIKTAN SONRA MAHKEME BUNA BAKIYOR BAŞVURU YAPILINCA 3 KİŞİLİK KOMİSER HEYETİ ATANIYOR. BUNLAR ŞİRKETLERİ AYRINITILI İNCELİYOR "

Peki, konkordato ilan eden şirkette çalışanların ücretini kim ödüyor?

"KONOKORDATONUN AMACI ŞİRKETLERİN İŞLEYİSİNİN DEVAM ETMESİNİ SAĞLAMAK 5.36 DOLAYISIYLA ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR İŞÇİ MAAŞLARINI ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR. 6.17 İŞÇİ MAAŞIINI ALAMIYORSA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURABİLİR DAVA SONUCU HACİZ ÇIKARSA İŞLEME KOYABİLİR"

Avukat Alpay Köse, başvurunun zorlaştırılması için düzenleme yapılmasının da gündemde olduğunu söylüyor.

"GÜNDEMDE DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU İŞİN ZORLAŞTIRILMASI NOKTASINDA O OLANA KADAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDER"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz