Suriye'deki savaşa son verme çabaları sürüyor

Suriye'deki savaşa son verme çabaları sürüyor

Suriye'nin kritik noktalarındaki Türkiye varlığı dikkat çekiyor... Birleşmiş Milletler, rejimin hedefine aldığı İdlib'e operasyon başlatması halinde Ankara'dan sınırları açık bırakmasını talep etti. Terör örgütlerinden arındırılan Afrin'de, bir bulvara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adı verildi. Ülkedeki krizin siyasi çözümü için ise 2018'in sonuna işaret edildi...

Suriye'de, 2011 yılından bu yana süren savaşın sonlanması için süren girişimleri baltalayan gelişmeler yaşanıyor...

Türkiye'nin, Rusya ve İran ile birlikte garantörü olduğu gerilimi azaltma bölgesi içerisindeki İdlib kentini hedefine koyan Şam yönetimi, bu adım ile tedirginlik yarattı. Birleşmiş Milletler, olası bir operasyon durumunda Ankara'dan, sivillerin kaçışı için sınırları açık tutmasını talep etti.

Kuruluş, "Rejim ile muhaliflere de bölgenin sivillerin kan gölüne dönmemesi" çağrısı yaptı.

Ülkede çözüm için ise çalışmalar hızlandı. Bu kapsamda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gelecek hafta Ankara'da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Rusya destekli muhaliflerin oluşturduğu "Moskova Grubu" da, Suriye'deki siyasi çözümün yeni yıla doğru gerçekleşeceğini iddia etti.

Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden arındırılan Afrin'de ise bazı bulvarların adı Türkçe isimler ile değiştirildi.

En dikkat çeken değişiklik ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adının Hükümet Binası Bulvarı'na verilmesi oldu.

Demirci Kava Bulvarı'na Zeytin Dalı, Nevruz Bulvarı'na da Selahaddin Eyyubi isimleri verildi.

Irak'ta ise tartışmalı seçim sonuçlarına son nokta koyuldu. "Hile" iddiaları nedeniyle elle yeniden sayılan oylar, sonucu değiştirmedi.

13 kentte elle yapılan sayımda, birinciliği elde eden Mukteda es-Sadr'a bağlı Sairun Koalisyonu yerini ve 53 olan sandalye sayısını korudu.

İkincilik de değişmedi. Üstelik İran destekli Şii Haşdi Şabi gruplarının Fetih Koalisyonu 47 olan sandalye sayısını da 48'e çıkardı. Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır Koalisyonu ise 42 sandalyeyle üçüncü sırada kaldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz