Kurbanlık fiyatları ve ithalat tartışması

Kurbanlık fiyatları ve ithalat tartışması

Bu yıl yaklaşık yüzde 20 oranında zamlanan kurbanlık fiyatları, hayvancılıkta ithalat tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Yükselen döviz kuruyla birlikte fiyatların daha da arttığını söyleyen uzmanlar, fiyatları aşağı çekebilmenin yolu "yerli üretim" diyor.

Kurbanlıkların fiyatı bu yıl da zamlı...Büyükbaş kurbanlıklar 9 Bin Liradan, küçükbaş kurbanlıklar 800 Liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Zammın nedeni ise sadece maliyet artışı değil.

Uzmanlara göre en büyük neden, yıldan yıla azalan hayvan varlığımız..Üstelik hayvan sayısında azalma yaşanırken, nüfus artmaya devam ediyor.

"2010 YILI İLE 2017 YILI ARASINDA HAYVAN VARLIĞIMIZA BAKTIĞIMIZDA 4 MİLYON BAŞA 3 BUÇUK BAŞ ARTIŞ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. 3 BUÇUK MİLYON BAŞ HAYVANIMIZ NEREDEN GELDİĞİNE BAKTIĞIMIZDA 3 MİLYON 250 BİN BAŞ SIĞIR İTHAL ETTİĞİMİZİ GÖRÜYORUZ. NÜFUSUMUZ 82 MİLYONA ULAŞTI HAYVAN VARLIĞIMIZA BAKTIĞIMIZDA 60 MİLYON BAŞ CİVARINDA BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ OLARAK."

Yüksek et fiyatlarını aşağı çekmek için yapılan ithalat da hem kurbanlıkların hem de tükettiğimiz etin fiyatını katlıyor.

" YAPILAN İTHALATTA İÇERİDEKİ ÜRETİMİ DAHA DA ZORA SOKUYOR. İTHALATTA DÖVİZ KURUNUN YÜKSELMESİ FİYATLARI YUKARI ÇEKİYOR. 2010'DA CANLI HAYVANIN BİR KİLOGRAM FİYATINA 6 LİRA 35 KURUŞTAN ALIRKEN 2018 YILINDA 14 LİRA 92 KURUŞA KADAR YÜKSELDİ DOLAYISIYLA YÜZDE 140 ORANINDA ARTIŞ VAR"

Uzmanlara göre, et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçebilmenin tek yolu "yerli üretim"

" FİYATLARI YERİNDE TUTABİLMEK İÇİN YERLİ ÜRETİME DÖNMEK VE MALİYETLERİ AZALTICI TEDBİRLERİ ALMAMIZ GEREKİYOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz