Berat Albayrak'tan açıklamalar

Berat Albayrak'tan açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kabinenin açıklanmasının ardından rekor kıran döviz kuru ve piyasalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez bankasının bağımsızlığını vurgulayan Berat Albayrak, "Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız. Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak. Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez. Merkez Bankası bağımsız bir kuruluş olarak piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yapacak. Mali disiplinden taviz verilmeyecek. Politikalarımız, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde şekillenecek" ifadelerini kullandı.

Bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformlar öncelikli orta vadeli planı açıklayacaklarını belirten Albayrak, "Yeni dönemde ekonomi politikalarının uyumu en üst düzeyde olacak, alınan kararlar hızla hayata geçirilecektir" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz