15 Temmuz şehitler köprüsü davasında karar

15 Temmuz şehitler köprüsü davasında karar

15 Temmuz Darbe girişimi ile ilgili 'Şehitler Köprüsü Davası'nda 72 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı... Kayseri'deki Boydak Holding Davası'nda da karar çıktı, Boydak kardeşleri 7 ila 18 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Bu arada MİT, yurtdışında bulunan FETÖ'nün 2 üst düzey yöneticisini yakalayarak Türkiye'ye getirdi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin 133'ü tutuklu 143 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

72 sanığa ''Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

22 sanık ise 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Erol Olçok ve oğlunun şehit edilmesine ilişkin 12 sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Öte yandan 15 Temmuz gecesi gözaltına alınan ilk isim olan eski Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ile 15 sanığın yargılandığı davada, Albay Yurdakul Akkuş, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri'de devam eden Boydak ailesinin yargılandığı davada da karar çıktı.

Tutuklu sanıklardan holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak, 11 yıl, 10 ay, 15 gün, Memduh Boydak 18 yıl, Şükrü Boydak'ı 10 yıl, tutuksuz yargılanan Mustafa Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, İlyas Boydak ve Murat Bozdağ, 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca yöneticilerin holding ve bağlı şirketlerdeki hisselerinin de devlete aktarılmasına karar verildi.

FET֒nün Balyoz kumpasında eski İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev alan Ömer Diken'in 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılandığı davada Tahliyesine karar verilmişti Ancak İzmir 17. Ceza Mahkemesi itiraz üzerine Diken'in tutukluluğunun devam etmesine karar verdi.

Gözaltılar da devam ediyor Eskişehir merkezli 4 ilde 10'u muvazzaf, 1'i meslekten ihraç edilen 11 rütbeli asker gözaltına alındı, hakkında gözaltı kararı bulunan 5 şüphelinin de yakalanmasına çalışıldığı belirtildi.

ABD ile FETÖ trafiği de hızlanıyor. ABD'li bir heyet cuma günü Ankara'ya gelecek.. Gündemde ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt mensuplarının iadesi var. ABD heyetinin rahip Brunson konusunu da gündeme getirmesi bekleniyor.

Öte yandan MİT, yurtdışında bulunan FETÖ'nün 2 üst düzey yöneticisini yakalayarak Türkiye'ye getirdi.

MİT Başkanlığınca, FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyonda, örgütün “Azerbaycan kasası” olarak bilinen İsa Özdemir Azerbaycan’da, Mersin’de FET֒ye bağlı iş adamlarının imamlığını yapan Salih Zeki Yiğit ise Ukrayna'da yakalanarak yurda getirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz