Dünyanın en eski rengi bulundu

Dünyanın en eski rengi bulundu

Avustralyalı bilim insanları, Sahra Çölü derinliklerinde bu güne kadar keşfedilen en eski biyolojik rengi bulduklarını açıkladı. Araştırmada ortaya çıkarılan 'parlak pembe' rengindeki maddenin 1.1 milyar yıllık olduğu tespit edildi.

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden araştırmacılar, Moritanya'da yürüttükleri çalışmalarda, Sahra Çölü derinliklerde, dünyanın en eski biyolojik rengini buldu...

Çölün altındaki kayalıklarda keşfedilen bu pigmentin daha önce bulunanlardan yaklaşık 500 milyon yıl daha eski olduğu kaydedildi..

Parlak pembe renkteki antik pigmentin, bir zamanlar okyanuslarda bulunan klorofil moleküllerin fosillerinden kaynaklandığı belirtildi..

Söz konusu fosillerin başlangıçta yeşil renkte olduğu ve konsantre formunda koyu mordan kırmızıya dönüştüğü tahmin ediliyor. Fosiller seyreltildiklerinde, yağ formunu almasının ardından parlak pembe renginde bir pigment ortaya çıktı.

Dünya yaklaşık 4 milyar yaşında. Bununla birlikte, daha sofistike yaşam formlarının 600 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyor.

Daha önce, oksijen eksikliğinin büyük canlıların Dünya'da hayat başladıktan sonra gelişmesini engellemiş olabileceği tahmin ediliyordu. Ancak bu yeni keşifle bu hipotezin gözden geçirilmesine neden olacağı iddia ediliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz