Piyasaların tansiyonu yüksek

Piyasaların tansiyonu yüksek

Dövizde sert hareketler yaşandı...Dolar 4,97'ye, Avro da 5,82'ye çıkarak rekor kırdı...Ardından; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgulayan" bir açıklama yaptı...Bir miktar gerileyen Dolar 4.84 , Avro da 5.65 seviyesine çekildi...Ancak uzmanlara göre, "piyasalar artık mesaj değil; icraat görmek istiyor"...

Piyasalarda tansiyon yüksek...

Dolar, 4 günde yüzde 10 artarak 4,97'ye ulaştı; rekor tazeledi.. Avro da 5,82 ile kendi rekorunu kırdı...

Bu sıralararda; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's müşterilerine bilgi notu gönderdi; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunda duyduğu endişeleri dile getirdi.

Ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir açıklama yaparak Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurguladı; "Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez." dedi...

Bu hamlenin ardından döviz bir miktar geriledi.. Dolar, 4,85'in altına, Avro da 5,65 seviyelerine çekildi..

Borsa İstanbul 100 endeksi ise 90 bin puanın altında işlem gördü..

"BORSADA İŞLEM HACMİ ÇOK DÜŞÜK BU HACİMDE BÖYLE GERİLEMELER OLMASI BORSA YATIRIMCILARININ MORALİNİ BOZUYOR YABANCILARIN PAYI 61E DÜŞTÜ, BORSADA YÜZDE 60LIK BİR PAYI VAR BU ORANIN ALTINA DÜŞERSE O ZAMAN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR DİYEBİLİRİZ.."

Gram Altın 194 liradan alıcı buldu...

"ALTINDA İŞLEM HACMİ ARTARSA BİR DE DÖVİZİN YÜKSELMESİ EKLENİRSE ALTININ GRAM FİYATI 200 LİRALARIN ÜZERİNE ÇIKACAKTIR "

Uzmanlara göre dövizin ateşinin düşmesi için yetkililerin sadece açıklama yapması yeterli değil...

"PİYASALAR ŞUANDA MESAJLARDAN DAHA ZİYADE BİRAZ DAHA AKTİF POLİTİKA GÖRMEK İSTİYOR... MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU AMA YİNE EKONOMİ POLİTİKALARI ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU AMA İCRAAT GÖRMEK İSTEYECEK PİYASALAR "

Peki önümüzdeki günlerde piyasalar hangi gelişmeleri izleyecek?

"YARIN BEKLEYECEĞİMİZ BİR FİTCH KARARI VAR, ONDAN SONRA İŞSİZLİK RAKAMLARI VE 24ÜNDE PARA POLİTİKASI KURULUNUN KARARINI GÖRECEĞİZ HEP BİRLİKTE "


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz