Erdoğan KKTC dönüşü uçakta soruları yanıtladı

Erdoğan KKTC dönüşü uçakta soruları yanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanabileceğini söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, döviz kuru ve faizin düşeceğini de belirtti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'a Milli Savunma Bakanlığı için Hulusi Akar tercihi soruldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
"GEREK HULUSİ AKAR PAŞA'NIN GEREK İSE YAŞAR GÜLER PAŞA'NIN VE ÜMİT DÜNDAR PAŞA'NIN BİRBİRLERİ İLE OLAN GÖNÜL BAĞLARI VE BİRLİKTELİKLERİ "ŞÜPHECİ NAZAR" İLE BAKMA GİBİ BİR DURUMU ORTADAN KALDIRMIŞTIR. SİVİL- ASKER GİBİ BİR YAKLAŞIM KALMAMIŞTIR, AŞILMIŞTIR. MİLLİ SAVUNMA BAKANI İLE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN ARASINDAKİ İLİŞKİLER ÇOK DAHA DAYANIŞMACI OLACAKTIR. İNANIYORUM Kİ KARAR ALMA SÜRECİNDE DE BİR SEKTEYE FIRSAT VERMEYECEKTİR."

Erdoğan, Genelkurmay Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanabilir mi sorusunu da şöyle yanıtladı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
"BAĞLANABİLİR, HİÇBİR MANİSİ YOK. DİKKAT EDERSENİZ, HULUSİ AKAR PAŞA'YI BAKAN OLARAK AÇIKLADIK. AYNI ANDA DA GENELKURMAY BAŞKANI'NI, KARA KUVVETLERİ KOMUTANI'NI VE GENELKURMAY İKİNCİ BAŞKANI'NI ATADIK. ÇÜNKÜ SİLAHLI KUVVETLER BOŞLUK KABUL ETMEZ. ASLINDA DEVLET YÖNETİMİNDE HİÇBİR YER BOŞLUK KABUL ETMEZ. NİTEKİM BEN AŞAĞIDA BAKANLARIMIZI AÇIKLAMAYA GİDERKEN, VEKALETEN OLMAZ DEDİK VE ATAMALARI HEMEN YAPALIM DİYEREK, İŞİ BİTİRDİK."

Erdoğan, birden fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabileceğinin sinyalini verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
"ŞU ANDA BİR BAŞKAN YARDIMCISI OLARAK ATADIK AMA İLERİDE BİR İKİNCİ BAŞKAN YARDIMCISI ATAMA DURUMUM DA OLABİLİR. BİR MESAFE ALALIM, NEREDE BİR AKSAMA OLUYOR-OLMUYOR BAKARIZ. İLERDE DURUMU DEĞERLENDİRİR, GEREKLİ GÖRÜRSEK GEREKLİ ADIMI ATARIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetiminin başına Berat Albayrak'ın getirilmesini de değerlendirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
"BERAT ALBAYRAK BEY'İN FİNANS SEKTÖRÜ İLE HEM PRATİKTE HEM DE TEORİDE GEÇMİŞİ VAR" DİYE KONUŞAN ERDOĞAN, "BÖYLE BİR GEÇMİŞİ OLMUŞ BİR ARKADAŞIMIZ OLMASI SEBEBİYLE BU İŞİ ÇOK DAHA SERİ DERLEYİP, TOPARLAYACAĞINA VE BAŞARIYLA YÜRÜTECEĞİNE İNANIYORUM. BU ADIMLA BİRLİKTE HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI, DEVLETE FİNANS TEMİNİNDE ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR KAYNAK OLUŞTURACAK"

Mehmet Şimşek'in kabinede yer almamasına dönük yabancı basında çıkan olumsuz eleştiriler için "Onların yaklaşımlarını umursamıyorum" diyen Erdoğan, faiz ve kurla ilgili önemli mesajlar verdi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
"BİRİLERİ BU İŞİ TIRMANDIRMAYA ÇALIŞSA DA, BUNUN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRECEKSİNİZ. BU KADAR EMİN KONUŞUYORUM. HAZİNE VE MALİYE BAKANIMIZ ELBETTE NE GEREKİYORSA YAPACAKTIR. BURADA BİRÇOK ENSTRÜMANLARIMIZ VAR. BEN EMİNİM, SADECE DEVLET BANKALARIMIZ DEĞİL, ÖZEL BANKALARIMIZ DA GEREKTİĞİNDE TAŞIN ALTINA ELİNE KOYACAKTIR."

Yeni sistemde önemli görevlerden birinin bakan yardımcılıkları olacağını söyleyen Erdoğan, "Bazılarında ikiyi-üçü zorlayacağız" dedi.

11 olan başkanlık sayısının artabileceğini söyleyen Erdoğan, kurullarla bakanlıklar arasında yetki karmaşası olabileceği iddiaları için ise "O konuda hiç bir endişem yok. Kurullar ve kurumların hepsi bana bağlı" diye konuştu.

Erdoğan, muhalefetin yemin törenindeki tutumunu da eleştirdi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
"MUHALEFETİN BU TÜR YAKLAŞIMLARI KENDİLERİNE ZARAR VERİR. BİZE HİÇBİR ZARAR VERMEZ. ÖRNEĞİN İSTİKLAL MARŞI OKUNACAĞI ANDA BİLE BİRİLERİNİN KAŞINA GÖZÜNE BAKARAK AYAĞA KALKANLAR MİLLETİN GÖZÜNDEN KAÇMADI. CUMHURBAŞKANI İÇERİ GİRERKEN AYAĞA KALKMIŞ KALKMAMIŞ HİÇ UMURUMDA DEĞİL. O DA YİNE KENDİLERİNE FATURA ETTİKLERİ BANA GÖRE BİR HAREKETTİR. TAYYİP ERDOĞAN CUMHURUN BAŞKANI OLARAK ORAYA İNMİŞTİR VE 26 MİLYON 334 BİN KİŞİNİN OYUNU ALMIŞ BİR CUMHURBAŞKANI VAR. KABUL EDERSİN ETMEZSİN, BU 26 MİLYON 334 BİN KİŞİYE SAYGISIZLIKTIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz