Meclis başkanlığı seçimleri yarın yapılacak

Meclis başkanlığı seçimleri yarın yapılacak

Devlet protokolünde Cumhurbaşkanından sonra ikinci sırada yer alacak isim yarın belirlenecek. Yeni sistemin yeni meclis başkanını belirlemek için Meclis Genel kurulu'nda gizli oylama yapılacak. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak da başkan adaylığı için bugün başvuru yaptı.

Yeni sistemin yeni meclis başkanı seçimi için gözler yarın bir kez daha Meclis'te olacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin fiilen hayata geçmesinin ardından Meclis başkanlığı için Adaylık başvuru süresi bugün saat 24.00'de sona eriyor

AK Parti'nin adayı, İzmir milletvekili Binali Yıldırım oldu. Yıldırım'ın adaylığını, Cumhur İttifakı'nın diğer kanadı Milliyetçi Hareket Partisi de destekleyecek.

CHP'den Meclis Başkanlığı için yarışacak o isim İstanbul Miletvekili Erdoğan Toprak oldu.

İyi Parti'nin adayı ise İstanbul milletvekili Hayrettin Nuhoğlu olarak açıklanmıştı.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla gerçekleşecek.

İlk iki turda üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu aranacak. Yani 401 oy alan aday meclis başkanı seçilecek. Her parti kendi adayını desteklediği takdirde ilk iki turda meclis başkanı'nın seçilme olasılığının düşük olduğu belirtiliyor.

İki turda da sonuç alınamadığı takdirde 3. turda salt çoğunluk yeterli olacak. Bu turda 301 milletvekilinin oyu meclis başkanını belirleyecek. bu turda da sonuç alınamazsa 3. turda en çok oy alan iki aday dördüncü turda yarışacak.

Meclis aritmetiği açısından düşünüldüğünde seçimin üçüncü turda sonuçlanması bekleniyor.

Meclis Başkanlığı seçimin ardından yeni başkanın başkanlık edeceği divan üyeleri de belirlenecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden önce son kez 15 Temmuz Pazar günü toplanacak. Pazar günü Genel Kurul'da darbe girişimi yıldönümü nedeniyle özel oturum gerçekleşecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz