Yargıtay'dan Yazıcıoğlu soruşturmasıyla ilgili karar

Yargıtay'dan Yazıcıoğlu soruşturmasıyla ilgili karar

Yargıtay, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin; dönemin bazı kamu görevlileri yönünden verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırdı.


Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki Mustafa Kaya İstektepe, Erhan Üstündağ, Murat Çetinkaya, Yüksel Yancı ile İsmail Güneş'in bulundukları helikopter, 25 Mart 2009'da Kahramanmaraş'tan Sivas'a giderken düşmüş, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin naaşlarına kazadan 48 saat sonra köylüler tarafından Keş Dağı'nda ulaşılmıştı..

Arama çalışmaları ve helikopterin düşmesi ile ilgili ortaya atılan ihmal ve kasıt iddiaları üzerine Yazıcıoğlu ailesi ve parti yetkililerinin, idddiaların araştırılması için açtıkları davalarda, yetkililer hakkında soruşturma izni çıkmamıştı...

Konu tarafların isteği üzerine yeniden gündemine geldi, yargıtay ve adalet bakanlığı devreye girdi...

Yargıtay 6. Ceza Dairesinin, bazı şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karara yapılan itirazı reddetmesinin ardından, Adalet Bakanlığı kanun yararına bozma isteminde bulundu.

Kurul, dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Vali Yardımcısı Servet Güngör, İl Jandarma Alay Komutanı Sezai Akgün, İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe, ve diğer ilgililer hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın eksik araştırmayla verildiğine hükmetti...

Yargıtay Ceza Genel Kurulu da, bu kişiler hakkında görevleri yönünden verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırdı.

Şüpheliler hakkında dava açılıp açılmayacağı konusunda yeniden inceleme yapılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz