Meteoroloji mühendisleri odası: "bunlar beklenmeyen yağışlar değil"

Meteoroloji mühendisleri odası: "bunlar beklenmeyen yağışlar değil"

Çorlu'daki tren faciasının, aniden bastıran aşırı yağış nedeniyle, menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması sonucu meydana geldiği belirtilmişti...Ancak Meteoroloji Mühendisleri Odasına göre ,"bunlar beklenmeyen yağışlar değil"...Denetim eksikliğine vurgu yapan Makina Mühendisleri Odası yetkilileri ise "acilen yeni bir yönetmelik hazırlanmalı" diyor...

24 kişinin hayatını kaybettiği, 124 kişinin de yaralandığı Çorlu'daki tren faciasının, aniden bastıran aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması sonucu meydana geldiği belirtilmişti...

Ancak Meteoroloji Mühendisleri Odası bir açıklama yaparak bölgede meydana gelen yağışların 7 yılda bir görülmesi mümkün yağışlar olduğunu vurguladı ;"Bu anlamda yağış yönünden bizleri şaşırtan ve beklenmeyen yağışlar değildir." dedi..

Makina Mühendisleri Odası ise en son nisan ayında denetlenen rayların; günlük olarak kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

"BU YOL KULLANILIYORSA SÜREKLİ BAKIM ONARIMI DENETİMİ YAPILMASI GEREKİR. 3 AYLIK SÜRE İÇİNDE BAKIM ONARIM İZLEME DENETİM YAPILMADIYSA BU BİR HATADIR. HER ZAMAN DOLU YAĞMUR YAĞABİLİR. BU ARIZALAR MEYDANA GELEBİLİR. GÜNLÜK OLARAK TAKİBİNİN YAPILIP ONARIMININ YAPILMASI GEREKİR."

Daha önce denetimlerin, devlet demiryollarına bağlı yol bekçileri tarafından yapıldığını vurgulayan Oda yetkilileri, 2013 yılından sonra denetimin özel firmalara bırakıldığını vurguluyor.

"2013'E KADAR YOL BEKÇİLERİ VARDI. ONARIM İŞİ VARSA İLGİLİLERE BİLDİRİRLERDİ. 2013 YILINDAN SONRA SERBESTLEŞTİRİLDİ.ÖZEL FİRMALARA MÜTEHAİTTE BIRAKILDI. ONLAR ÜZERİNDEN DENETİM İŞLERİ BAKIM ONARIM YAPILMAKTA İHALE EDİLEREK. ÖZEL SEKTÖRÜN KAMUSAL HİZMETİ YETERİ DERECEDE YERİNE GETİRECEĞİ KONUSUNDA KAYGILIYIZ. KAMUSAL HİZMETİ KAR AMACIYLA YAPILMAZ. KAMUSAL HİZMET MESLEK ODALARI ÜNİVERSİTELER BİLİMİNSANLARI TARAFINDAN YAPILABİLİR."

Makina mühendisleri odası İstanbul Şube başkanı Battal Kılıç benzer faciaları engellemek için "acilen yeni bir yönetmeliğe ihtiyaç var" diyor.

" KAMUSAL BİR ANLAYIŞLA BİR YÖNETMELİK OLUŞTURULMALI BU KAZALAR EN ASGARİYE İNDİRİLEBİLİR YETER Kİ BAKIM ONARIM VE DENETİMLERİ YAPILSIN. DERE YATAĞI GİBİ YERLERDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ ALIRSANIZ BİLİMSEL MÜHENDİSLİK HİZMETİYLE YAPILIRSA KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLİR. KAZALARI ÖNLEMEK İÇİN İMKANLAR VARDIR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz