Yeni uyum kararnamesi yayımlandı

Yeni uyum kararnamesi yayımlandı

Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlaması Amacıyla 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. Yeni Kararname ile bazı bakanlıklar birleştirildi. Bazı bakanlık ve kurumların teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunlar ise yürürlükten kaldırıldı. Ayrıca Milli Güvenlik Kurulu da kaldırıldı.

6 yeni bakanlık oluşturuldu... MİT müsteşarı MİT Başkanı oldu...

Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlaması Amacıyla 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı.

OHAL kapsamında yayımlanan khk ile bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildi. bazı bakanlıklar ise birleştirildi..

Yeni sistemde bakanlık sayısı 16 olarak belirlendi.

"Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirildi. Yeni ismi Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirilerek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirilerek Ticaret Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek, Tarım ve Orman Bakanlığı oluşturuldu..

Avrupa Birliği Bakanlığı ise kaldırıldı. Kurum, Dışişleri Bakanlığı'nın içine dahil edildi.

Maliye Bakanlığı'nın ismi de değişenlerden.. Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altına geçti. Böylece ismi Hazine ve Maliye Bakanlığı oldu.

Ekonomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı ise 3'e indirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yeni adı ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı oldu.

Adalet - İçişleri Dışişleri Milli Eğitim- Milli Savunma - Kültür ve Turizm- Sağlık - Çevre ve Şehircilik - Gençlik ve Spor -- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarının ismi ise aynı kaldı...

703 Sayılı KHK ile "Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı" ibaresi "MİT", "Müsteşar" ibaresi ise "Başkan" şeklinde değiştirildi.

Yeni KHK ile Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Genel Sekreterliği Kanunu" yürürlükten kaldırılırken, TSK Personel Kanunu'nda da değişiklik yapıldı. Buna göre subayların bekleme süreleri Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılıp kısaltılabilecek.

KHK ile 112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarla meşgul edenlere de para cezası getirildi. Asılsız ihbarcılara valiliklerce 250 lira idari cezası kesilecek..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz