Piyasalar'da FED etkisi

Piyasalar'da FED etkisi

Amerikan Merkez Bankası faiz artışına devam sinyali verdi; kur yeniden yükselişe geçti... Dolar 4,60'ı, Avro da 5,40'ı aştı...Borsa düştü, altının gramı ise 186 liradan alıcı buldu...

Amerikan Merkez Bankası Fed'in açıkladığı son tutanaklarında, 3'üncü faiz artışı yaşanabilceği sinyali vermesiyle kur yeniden hareketlendi.

"KURUN YÜKSELMESİNDE NE BÜYÜK ETKEN İÇ ETKEN ENFLASYON RAKAMI TÜRKİYE'YE KARŞI RİSK ALGISINI ARTTIRDI. FED'İN TUTANAKLARININ ETKİSİ OLDU 2018-2020'DE FAİZ SEVİYESİNİN ÖN GÖRÜLENDEN YÜKSEK OLACAĞINA DAİR İBARE VAR. BU DA BİZİM GİBİ ÜLKELERİN YÖNÜNÜ ABD'YE ÇEVİRMİŞ GİBİ GÖRÜLÜYOR."

4 Lira 60 kuruşu, Avro da 5 Lira 40 Kuruşu aştı

DOLAR: 4.61 LİRA
EURO: 5.41 LİRA

Altının gramı 186 Liradan alıcı buldu.

GRAM ALTIN: 186 LİRA

Düşüşe geçen Borsa İstanbul 100 endeksi ise 99 bin puanın altında işlem gördü.

BIST:98 BİN 287

Piyasa şimdi; Pazartesi günü açıklanması beklenen yeni kabineye ilişkin haberleri bekliyor..

"DIŞARIDA OLAN BİTEN YÜKSELME BASKISI OLACAĞINI GÖRÜYORUZ. İÇERİDE DE KABİNENİN AÇIKLANMASIYLA SAKİNLEŞME OLABİLİR AMA DİĞER TEMEL SORUNLARIMIZI ÇÖZMEDEN BU TRENDİN AŞAĞI DÖNMESİNİ BEKLEMEMEK GEREK."

Ekonomist Can Selçuki, Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulama kararının Türkiye üzerinde yaratacağı olası etkileri de değerlendirdi.

" ABD ÇİN ARASINDA TİCARET SAVAŞLARININ 2 BOYUTU VAR. BİZ ASYA'DAN ARA MAL ALAN BUNLARLA ÜRETİM YAPAN ÜLKEYİZ REKABETÇİLİĞİMİZE OLUMSUZ YANSIYACAKTIR. 2'İNCİSİ GLOBAL BAZDA RİSK ALGISININ ARTIŞI GÖRÜYORUZ DOLAYISIYLA SERMAYE KENDİSİNE DAHA GÜVENLİ ÜLKELER SEÇECEKTİR. BURADA DA TÜRKİYE TERCİH EDİLMEYEBİLİR. TÜRKİYE'NİN DE AB VE GÜMRÜK ANLAŞMALARI ÜZERİNDEN KENDİNİ YENİDEN KONUMLAMASI LAZIM"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz