2018 dünya enerji istatistik görünümü raporu

2018 dünya enerji istatistik görünümü raporu

Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu açıklandı... Dünya genelinde enerji tüketiminin 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artış gösterdiğine dikkat çekildi. Bunun 2013'ten bu yana en yüksek artış oranı olduğu bildirildi.

Britanyalı enerji şirketi, 2018 yılı Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu'nu yayımladı.

Dünya genelinde enerji tüketiminin 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 2,2 yükseldiğinin belirtildiği raporda, bunun 2013'ten bu yana yıllık en yüksek artış oranı olduğu kaydedildi.

Çin'in enerji tüketiminin geçen yıl yüzde 3,1 oranında arttığına yer verilen raporda, bu ülkenin 17 yıl üst üste dünyanın en fazla yıllık büyüme kaydeden enerji piyasası olduğu vurgulandı.

Raporda, dünyada tüketilen enerji kaynaklarında yıllara göre en büyük artışın doğalgazda gerçekleştiği ifade edildi.

Geçen yıl dünyada doğalgaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 3 arttı.

Tüketimde en yüksek artış Çin, Ortadoğu ve Avrupa'da yaşandı.

Raporda, dünya genelinde doğalgaz üretiminin 2017'de bir önceki yıla GÖRE yüzde 4 arttığı, üretimdeki bu artışta en büyük pay sahibi ülkelerin Rusya ve İran olduğu belirtildi.

Dünya genelindeki kömür tüketiminin ise geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 1 arttığı ve kömür tüketiminin 2013'ten bu yana ilk kez yükseldiğine işaret edildi.

Kömür tüketimindeki artışın daha çok Hindistan ve Çin kaynaklı olduğuna işaret edilen raporda, kömür üretiminin de geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3,2 artışla 2011'den bu yana en yüksek yıllık artış oranına ulaştığı bilgisine yer verildi.

Kömürün enerji kaynakları içindeki payının geçen yıl yüzde 27,6'ya gerilediği ifade edildi.

Raporda, dünya genelinde yenilenebilir enerji kurulu gücünün geçen yıl bir önceki yıla GÖRE yüzde 17 arttığı ve bunun yıllık bazda "rekor" olduğu bildirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz