"Egzoz emisyonu" Almanya'ya sorun oldu

"Egzoz emisyonu" Almanya'ya sorun oldu

Otomotivin dünya devi Almanya'nın başındaki "egzoz emisyonu" sorunu büyüyor... Ceo ve yönetim kurulu üyelerinin evlerine baskın düzenlendi. Ulaştırma Bakanlığı, bir başka Alman şirkete ait 774 bin otomobil için de aynı sorun nedeni ile geri çağırma kararı aldı.


Almanya'da 3 yıl önce patlak veren egzoz emisyonu sorunu daha da genişliyor.

Volkswagen soruşturması kapsamında kardeş şirket Audi'nin CEO'su Rupert Stadler ve bir diğer yönetim kurulu üyesinin evlerine baskın düzenlendi. Böylece soruşturmada şüphelilerin sayısı yirmiye ulaşmış oldu. İki isim "dolandırıcılık" ve "belgede sahtecilik" suçlamaları ile karşı karşıya.

2015 yılında ortaya çıkan sorun nedeni ile Amerika Birleşik Devletleri'ne milyarlarca dolar tazminat ödeyen şirket, milyonlarca aracına tam egzoz arıtmasını sadece sabit test ünitesinde yapan bir program yüklendiğini itiraf etmişti.

Ancak ülkedeki "egzoz emisyonu" sorunu sadece tek firma ile sınırlı kalmadı. Alman Ulaştırma Bakanlığı, Daimler'in Avrupa çapında toplam 774 bin otomobilini geri çağırması kararı aldı.

Firmanın araçlarında "meşru olmayan, yanıltıcı egzoz arıtma yazılımı kullanılmış olması" karara gerekçe gösterildi. Sadece ülke içinde geri çağrılacak araç sayısı 238 bin...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz