629 göçmen Akdeniz'de sıkıştı

629 göçmen Akdeniz'de sıkıştı

Akdeniz'in ortasında, İtalya eli ile başlayan insanlık krizi büyüyor... İtalya ve Malta hükümetlerinin topu birbirlerine atması nedeniyle denizde mahsur kalan 629 göçmene İspanya kapısını açtı. Ancak bu da soruna çözüm olmadı. 3 günlük besini kalan geminin BİN 300 kilometrelik yolu aşarak karaya ulaşması "imkansız" görünüyor...

629 göçmen Akdeniz'in ortasında ölüm kalım savaşı veriyor...

İtalya'nın limanlarını kapatarak Malta'ya yönlendirdiği ancak burada da kabul edilmeyen Aquarius adlı gemi için İspanya devreye girdi. Karaya ayak basmayı uman göçmenlere kötü haber ise bulundukları geminin yönetiminden geldi.

Valencia limanı açılan geminin önünde BİN 300 kilometrelik bir yol bulunuyor. Elinde 3 günlük besini kalan geminin, kötü hava şartlarının kendisini beklediği 5 günlük zorlu bir yolculuğa çıkma imkanı bulunmuyor.

Gemi halen Malta ile İtalya arasındaki uluslararası sularda yardım eli bekliyor...

İtalya'nın aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise kararından memnun. Avrupa Birliği'nin övgü ile karşıladığı İspanya'nın kabul kararı için Salvini, "Zafer" yorumu yaptı.

Salvini'nin kararı, vatandaşlarının da tepkisini çekti.

Başkent Roma'daki Limanlardan sorumlu olan Altyapı ve Ulaşım Bakanlığı yakınında "Sınırları açalım, insan kalalım" başlıklı bir gösteri düzenlendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz