TSK'dan gece yarısı kandil operasyonu

TSK'dan gece yarısı kandil operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetlerince DÜN gece yarısı Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarına düzenlenen hava harekatında 12 hedef imha edildi. operasyonun bir bölümünü, genelkurmay başkanı orgeneral hulusi akar harekat merkezinden takip etti. Orgeneral Akar, "Ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dönüş yok" dedi. Operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise "Bölge terörden temizlenene kadar kalacağız" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, beraberinde kuvvet komutanları ile akşam saatlerinde Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına gitti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullanmaya başlayacağı yeni üniformalardan giyen Orgeneral Akar, Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi'ne geçerek brifing aldı.

Çalışmaları denetleyen Akar, daha sonra gece yarısı Irak'ın kuzeyindeki hedeflere yönelik hava harekatının bir bölümünü takip etti.

Kandil başta olmak üzere bölgeye yönelik harekatlarda teröristlerin sığınak, barınak, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullandığı 12 hedef imha edildi.

Böylelikle 2 gün içinde söz konusu bölgede 26 hedef savaş uçakları tarafından vurulmuş oldu.

Orgeneral Akar, buradaki konuşmasına, terörle mücadele ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde önemli faaliyetlerinden dolayı personeli tebrik ederek başladı.

Ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı Türk Silahlı Kuvvetleri olarak faaliyetlerini sürdüreceklerini belirten Orgeneral Akar, " Bundan dönüş yok. Bu sefer, bu dönemde biz azimle, kararlılıkla tüm terör örgütlerinin, tüm teröristlerin üzerine gitmek suretiyle bunların sonunu getirmek için kararlıyız" diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de operasyona ilişkin Anadolu Ajansı Editör Masası'nda konuştu. Canikli, önce operasyonun zamanlamasına değindi.

"BU OPERASYON GÜN ÖNCE BAŞLAMADI. BEŞ GÜN ÖNCE DE BAŞLAMADI, ON GÜN ÖNCE DE BAŞLAMADI. ÇOK DAHA ÖNCE BAŞLADI. VE ŞU AN İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ SEÇİM SÜRECİYLE HİÇBİR ALAKASI YOK.
NEREDEYSE BİR YIL OLDU."

Irak'ın kuzeyinde yılbaşından bugüne kadar 500'den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini vurgulayan Canikli, üs bölgelerindeki tahkimatların belli bir aşamaya geldiğini, şimdi bir sonraki sürece geçildiğini belirtti. Canikli, operasyonun ne kadar süreceği sorusunu da yanıtladı.

"ORADA SİVİLLERİN ARASINA KARIŞMIŞ TERÖRİSTLER DE DAHİL OLMNAK ÜZERE O BÖLGEDEKİ BÜTÜN TERÖRİST UNSURLAR HEPSİ ORTADAN KALDIRILACAK. BÜTÜN BU TEMİZLİK YAPILDIKTAN SONRA GÖREVİŞMİZİ TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ. BU GÖREV TAMAMLANINCAYA KADAR TSK BÜTÜN HATLARIYLA ORADA KALMAYA DEVAM EDECEK."

Bu arada, Genelkurmay Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 1-8 Haziran'da Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü hedeflerine düzenlenen hava harekatlarında, 18 teröristin daha etkisiz hale getirildiğinin tespit edildiği belirtildi.

Hava harekatları sonucunda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 34'e ulaştığı kaydedildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz