Rusya, FIFA 2018 dünya kupası'na hazır

Rusya, FIFA 2018 dünya kupası'na hazır

Milyonlarca futbolseverin heyecanla beklediği FIFA 2018 Dünya Kupası perşembe günü başlıyor... Ev sahibi Rusya, bugüne kadar Dünya Kupası hazırlıkları için en çok harcama yapan ülke oldu... Ancak analistler Kupa'nın ekonomiye katkısının sınırlı olacağını söylüyor.

Dünyada milyonlarca futbolseverin beklediği 2018 FIFA Dünya Kupası 14 Haziran'da başlıyor.

Toplam 11 şehirde düzenlenecek Dünya Kupası, bugüne kadarki en yüksek maliyetli turnuva olacak.

Rusya'nın şampiyona için toplamda 13 milyar dolar altyapı harcaması yaptığı tahmin ediliyor.

Ancak Rusya'nın giderlerini amorti edip edemeyeceğine ilişkin tartışmalar yapılıyor.

Analistler 14 Haziran-15 Temmuz'da düzenlenecek Dünya Kupası'nın ekonomi üzerindeki olumlu etkisinin sınırlı olacağını söylüyor.

Dünya Kupası'nın Rusya'da tüketimi canlandırması, ödemeler dengesini iyileştirmesi ve ülkenin parası rublenin değerini yükseltmesi bekleniyor.

Hükümetin değerlendirmesine göre, 2013-2018 yıllarında Dünya Kupası’na yönelik yatırımlar sayesinde Rus ekonomisinin yılda yüzde 1 ilave büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Ekonomistler ise ekonomide sınırlı bir olumlu etki görüleceğini düşünüyor.

Ülkedeki bir banka tarafından hazırlanan raporda, Rusya'nın zayıf altyapısı nedeniyle daha önceki evsahibi ülkelere kıyasla daha büyük bir maliyetle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Ancak toplam giderin yüzde 30'unun spor altyapısı, yüzde 70'inin ise ulaşımın iyileştirilmesi ve spot aktiviteleri için harcanmasının ülke ekonomisine etkisinin olumlu olacağı ifade edildi.

Satılan bilet sayısına bakıldığında sadece Kupa için 500 bin turistin gelmesi beklenirken, turist akının doğrudan etkisinin oteller, restoranlar ve perakende sektörü tarafından hissedileceği belirtildi.

Dünya Kupası için gelen ziyaretçilerin ortalama 5 bin-8 bin dolarlık harcama yapacağı hesaplanarak, bunun iç tüketime 2.5-4 milyar dolar katkı sağlayacağı öngörüldü.

Bu da yılın 3'üncü çeyreğinde tüketimde yüzde 1-2 fazladan artış anlamına geliyor.

Moody's de, şampiyonanın ekonomiye ciddi bir katkı sunmasını beklemiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz