Türk ve ABD heyetleri Almanya'da buluşacak

Türk ve ABD heyetleri Almanya'da buluşacak

Menbiç için son bir adım kaldı... Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri, bu hafta Almanya'da biraraya gelerek planın uygulanışını görüşecek... Birleşmiş Milletler, yeni bir göç dalgası konusunda Ankara'yı uyardı. Irak'ta ise Kanada-Peşmerge ortaklığı sona erdi. Yanan oylar nedeni ile de 4 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin yol haritası konusunda anlaştığı Menbiç'te harekete geçiliyor.

Heyetler bu hafta Almanya'nın Sttutgart kentindeki Avrupa Komutanlığı'nda biraraya gelerek planın işleyişini görüşecek.

Açıklama, Amerikan Savunma Bakanı James Mattis'ten geldi. Yol haritasını uygulamaya hazır olduklarını söyleyen Mattis, öncelikle sınırın iki tarafında devriyelere başlanacağını, ilerleyen zamanda da ortak devriyelerin olabileceğini belirtti.

Ancak Türkiye'nin Rusya ve İran ile birlikte garantörü olduğu gerilimi azaltma bölgesi İdlib'den yeni bir göç akını başlaması da gündemde.

Birleşmiş Milletler, artan bombardıman nedeni ile kentte yaşayan 2 milyon 500 BİN kişinin Türkiye sınırına yönelebileceği uyarısında bulundu. Bunun nedeninin, çatışmaların sürdüğü diğer bölgelerden tahliye edilenlerin yerleştiği İdlib'den başka Suriye içinde gidilebilecek bir alan kalmaması gösterildi.

Irak'ta ise tartışmalı genel seçim oylarının yeniden sayılmak üzere bekletildiği depoda çıkan yangın, ülkede kargaşayı arttırdı. Üçü polis memuru dört kişi hakkında yakalama emri çıkarıldı.

Kanada da 3 yıldır Peşmergelerle yürüttüğü askeri ortaklığı sona erdirdi. Ortaklık, Musul'un terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi nedeniyle sonlandırıldı.

Bölgesel yönetimin gayrimeşru referandumu sonrası Irak ordusu ve Peşmergeler arasında yaşanan çatışma gerekçe gösterilerek tüm askeri yardımlar da askıya alındı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz