Büyüme rakamları açıklandı

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye ekonomisi 2018'in ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 büyüdü... Büyüme verilerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de "Uluslararası kurulkuşlara gerekli cevabı verdik" ifadesini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla sonuçlarını açıkladı.
Verilere göre, yurt içi hasıla bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 arttı.

Aynı dönemde üretim hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,9 artarak 792 milyar 691 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bu süreçte tarım sektörünün katma değeri yüzde 4,6, sanayi sektörünün yüzde 8,8, inşaat sektörünün ise yüzde 6,9 arttı.
Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de yüzde 10 yükseliş gösterdi.

Ekonomistlerin yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 6,9 olmuştu.
Türkiye ekonomisi 2017 yılında da yüzde 7,4'lük büyüme kaydetmişti.

Büyüme rakamlarına dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den değerlendirmeler geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Erdoğan, 2017 yılında yakaladığımız yüzde 7,4 büyüme oranının ardından 2018 yılına da hızlı başladık. Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam" ifadesini kullandı.

Zeybekci ise Türkiye'nin ilk çeyrekteki büyüme rakamları ile G-20'de en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu belirterek, "Uluslararası kuruluşlara gerekli cevabı verdik, yakında tahminlerini yukarı yönlü revize etmeye başlarlar" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz