Moody's 17 Türk bankasının notunu düşürdü

Moody's 17 Türk bankasının notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk bankasının notunu düşürdü... Karar sonrası Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise bankacılık sektörünün sağlam durduğunu belirtti ve sermaye yeterlilik oranının, faiz artışı sonrası dahi yüzde 15 olduğunu söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 17 Türk bankasının notunu düşürdü.

Moody's ayrıca notunu düşürdüğü bankaları da kapsayan 19 finansal kurumun notlarını yeni bir indirim için izlemeye aldı.

Uluslararası kuruluştan yapılan açıklamada, "Not indirimlerinin, kurumların fonlama profilleri üzerindeki olumsuz etkisiyle birlikte Türkiye'nin çalışma ortamının bozulmasını yansıttığı" belirtildi.

Moody's, Türk bankalarına yönelik Mart 2018'deki son değerlendirmeden bu yana Türkiye'deki çalışma ortamının, özellikle de piyasa fonlaması açısından kötüleştiğini söyledi.

Kuruluş ayrıca altı Türk bankasının ihraç ettiği ipotekli tahvillerin de not düşürme için izlemeye alındığını açıkladı.

Moody's DÜN 11 Türk şirketin kredi notunu indirim için izlemeye aldığını açıklamıştı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Moody's'in bankacılık sektörü ile ilgili kararının ardından "Bankacılık sektörümüz sağlıklı ve sağlam. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 16.7, kur ve faiz artışı sonrasında bile yüzde 15" dedi.

Twitter üzerinden değerlendirmede bulunan Şimşek, "Takipteki kredilerin oranı yüzde 2.9 ve yüzde 75 genel karşılık ayrılmış. Sektörün özkaynak karlılığı yüzde 16. Bankaların kaldıraç düzeyi düşük. Aktif/Özkaynak sadece 8.7 kat" açıklamalarını yaptı.

Devletin borcunun artmadığını belirten Şimşek, "Brüt kamu borç stokunun milli gelire oranı 2002’de yüzde 72 idi. 2017 sonunda yüzde 28.3’e düştü. Dünya ortalaması yüzde 87" ifadelerini kullandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Moody's'in bankalara yönelik not indirim kararına ilişkin konuştu.

Akben, "Moody's tarafından yapılan not indirim kararının Merkez Bankası'nın faiz artırım kararıyla aynı gün akşamı yapılması manidar olup, bir o kadar da gayri ahlakidir" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz