İstenmeyen hatıralar hafızadan silinebilir mi?

İstenmeyen hatıralar hafızadan silinebilir mi?

‘Hafıza nakli’ konusu bir kez daha gündemde... Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir araştırmada, elektrik akımı verilen deniz salyangozlarından alınan örneklerin, akıma maruz kalmamış deniz salyangozlarına aktarıldığı anlaşıldı. Uzmanlara göre bu durum, istenmeyen hatıraların söz konusu yöntemle hafızadan silinebileceği anlamına gelebilir.


Amerika Birleşik Devletleri'nde, Kaliforniya Üniversitesi uzmanları, elektrik akımı verilen bir deniz salyangozundan alınan DNA benzeri RNA örneğini, hiç akıma maruz kalmamış bir diğer deniz salyangozuna başarıyla aktardı.

Bu operasyon, ‘hafıza nakli’ konusunu yeniden gündeme getirdi.

Aktarım sonrası, nakil yapılan ve hiç elektrik akımına kapılmamış deniz canlısının da, elektrik akımına aynı tepkiyi verdiği görüldü.

Uzmanlara göre bu, hafızanın enjeksiyonla aktarılabileceği ve hatta istenmeyen hatıraların da bu yöntemle hafızadan silinebileceği anlamına gelebilir.

Konuyu kamuoyuna duyuran İngiliz basını ise hafıza silmenin konu alındığı, başrollerini Jim Carrey ile Kate Winslet’ın paylaştığı 2006 yapımı ‘Sil Baştan’ filmine gönderme yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz