Erdoğan ile May ortak açıklama yaptı

Erdoğan ile May ortak açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya geldi. Toplantı sonrası ortak basın açıklamasında konuşan Erdoğan, "ABD'nin, elçiliği Kudüs'e taşımasını tanımıyoruz.dedi. May ise, "İsrail'den şiddeti durdurmasını istiyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ile Londra’da Başbakanlık binasında görüştü.

Heyetler görüşmesinin ardından ise erdoğan ve may ortak basın açıklaması yaptı

ilk sözü alan ingiltere başbakanı Theresa May, Fillistinli müslümanlara yapılan zulüm için "şiddetin durmasını istiyoruz, Gazze'deki olaylarla ilgili bağımsız ve şeffaf soruşturma yapılmalı" ifadelerini kullandı

Ardından, ortak basın açıklamasında konuşan cumhurbaşkanı erdoğan, Amerikan'ın elçiliği Kudüs'e taşımasını tanımıyoruz dedi .

"AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN BÜYÜK ELÇİLİĞİNİ KUDUS'E TAŞIMASINI KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMA GİRİŞİMİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ "

Sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikan'In uluslararası hukuku hiçe saydığını belirtti.

"AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ BU GİRİŞİMİYLE BİRLEŞMİŞ MİLETLERİ,KARARLARINI VE ULUSLAR ARASI HUKUKU AÇIKCA H,ÇE SAYARAK BÖLGEDEKİİTİLAFIN ÇÖZÜMÜNDE ARA BULUCU DEĞİL,BİR TARAF OLDUĞUNU İLAN ETMİŞTİR.İSRAİL İŞGALCİDİR TERÖR ESTİRMEYE DEVAM ETMEKTEDİR."

Cumhurbaşkanı , sosyal medya hesabından İsrail Başbakanı Netanyahu'ya sert tepkisine devam etti.

Erdoğan, Netanyahu'nun elinde Filistinlilerin kanı vardır ve bunu Türkiye'ye saldırarak saklayamaz dedi. cumhurbaşkanı ayrıca Hamas terör örgütü değildir ve Filistinliler de terörist değildir ifadelerini kullandı..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz