İşçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi'nin raporu

İşçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi'nin raporu

Türkiye'de, 4 ayda 575 emekçi, iş kazalarında yaşamını yitirdi...Son 16 yılda ise 21 bin işçinin, benzer nedenlerle hayatını kaybettiğine dikkati çeken, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkilileri, acil önlem çağrısı yapıyor...

İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Meclisi'nin raporuna göre yılın ilk 4 ayında 575 işçi, iş kazalarında yaşamını yitirdi.

"DAĞILIMINA BAKTIĞIMIZ ZAMAN TARIM ORMAN VE İNŞAAT ALANLARINDA BU İŞ CİNAYETLERİNİMN YOĞUNLAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ. "

Konuyu, 9'uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nde değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, kazaların yüzde 85'inin bireysel hatalardan kaynaklandığını vurguladı...

BAŞBAKAN YILDIRIM: ""ELDİVEN TAKMIYORLAR...BARET GİYMİYORLAR....."

Son 16 yılda 21 bin işçinin hayatını kaybettiğine dikkati çeken Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkilileri ise farklı düşünüyor.

"21 BİN İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBETMİŞ DURUMDA. BU İŞ CİNAYETLERİN SEBEBİ ELDİVEN GİYMEMEK BARET GİYMEMEKTEN Mİ; YOKSA TAŞERON UYGULAMALARI ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI, KİRALIK İŞÇİLİK UYGULAMALARI, ERTELENEN İSİG YÖNETMELİK YASALARI, YİNE İŞÇİLERİN SENDİKALAŞMASINI ENGELLEYEN POLİTİKALARDAN MI BU İŞ KAZALARI YARATILIYOR? "

İş Kazalarını önlemenin mümkün olduğunu ifade eden uzmanlar, acil önlem çağrısı yapıyor.

"ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI HER ZAMAN ÖNLENEBİLİR YETER Kİ ÖNLENMEK İSTENSİN BUNA UYGUN POLİTİKALAR UYGULANMAK İSTENSİN. KAMUSAL DENETİMLERİN MUTLAKA YAPILMASI GEREKİYOR VE BUNA İLGİLİ YASA VE YÖNETMELİKLERİN ÇIKARILMASI GEREKİYOR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz