Türkiye'de hemen hergün çocuk istismarı olayları yaşanıyor

Türkiye'de hemen hergün çocuk istismarı olayları yaşanıyor

Ülkenin dört bir yanından, hemen hergün çocuk istismarına ilişkin haberler geliyor... Yasal düzenlemelere dikkati çeken hukukçular ise "cezaları arttırmak geçici bir tedbir, asıl olan bu cezaların uygulanması" diyor...

"ÇOCUK İSTİSMARI DAVA SAYISI SON 10 YILDA 3 KAT ARTTI"

Türkiye'nin her noktasından hemen her gün çocuk istismarı haberleri gelmeye devam ediyor...Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda üç kat arttı.

"TABLO VAHİM.ADLİ TIP KURUMUNDA DAHA FAZLA DOSYA VAR. MAĞDURLAR ADLİYEYE BAŞVURMUYOR ŞİKAYET EDİYOR. YÜZDE 700 ARTIŞ VAR. "

Peki bu vahim tabloyu değiştirmek için ne yapılmalı?

"ÇOCUK BU ACIYI ÇEKMEDEN ÖNCE ÇÖZÜM ÜRETMEMİZ GEREKİYOR. 01:12 ÇOCUĞUN VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜ İLE İLİŞKİLİ BİR EĞİTİM VERİLEBİLİR."

Uzmanlar "cezaları arttırmak geçici bir tedbir, asıl olan bu cezaların uygulanması" diyor...

"DAVALAR BÜYÜK ORANDA BERAATLE SONUÇLANIYOR.CEZALARI ARTTIRMAK GEÇİCİ BİR TEDBİR BU CEZALARIN UYGULANMASI ÖNEMLİ.05:30KİMYASAL İLAÇLA TEDAVİ YÜZDE YÜZ GARANTİ VEREN BİR YÖNTEM DEĞİL."

Hukukçu Leyla Süren, istismarın önlenmesi için kapsamlı düzenlemeler yapılması gerektiğini söylüyor.

"ÇOCUK İSTİSMARI KONUSUNDA ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMASI GEREKTİĞİ OLDU BİTTİYE GETİRMEDEN ACELA ATILAN ADIMLAR DEĞİL,ÇOCUK HAKKI STKLARI VAR BUNLARLA EŞGÜDÜMLE ÇALIŞIP SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz