ABD'li papaz Brunson'un yargılandığı dava

ABD'li papaz Brunson'un yargılandığı dava

"Casusluk" suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan serbest bırakılmasını istediği ABD'li rahip Andrew Brunson, hakim karşısına çıktı. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Brunson'un tutukluluğunun devamına karar verdi.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istenen ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson'un yargılanmasına devam edildi.

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Brunson ve avukatı katıldı.

12 saat süren duruşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye'den iadesini istediği rahip Brunson 6 saat savunma yaptı.

Savunmasında tek cep telefonu hattı kullandığını, üzerine kayıtlı diğer hatlarını çocukları için aldığını öne süren Brunson, onlar ABD’ye gittiğinde hattın kapandığını, geri geldiklerinde onlara yeni hat aldıklarını söyledi.

Brunson, savcının “Türkiye’de neden bu kadar uzun süre kaldınız, 1993’te gelmişsiniz” şeklindeki sorusuna da, “Türkiye’yi çok seviyoruz. Burada hizmetimiz gelişiyor. Tanrının burada kalmamızı istediğini düşündük” yanıtını verdi.

Savunmaların ardından Brunson'un avukatı, sanığın tahliyesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti ise rahip Brunson’un tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 7 Mayıs 2018 tarihine ertelendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz