Yumurtalarda kod uygulaması

Yumurtalarda kod uygulaması

Yumurta satışında yeni dönem... Organik, köy, doğal ve serbest gezen tavuk gibi farklı ifadelerle satılan yumurtalarla ilgili çok sayıda şikayet üzerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti... Bugünden itibaren yumurtaların üzerine yetiştirme metodu damgalanacak...

Yumurta yetiştiriciliği 4 grup altında toplanırken, yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne belirlenen rakamlarla kodlanacak.

Buna göre, "0" kodu organik yumurtaları, "1" kodu serbest dolaşan tavuk yumurtaları, "2" kodu kümeste kafessiz yetiştirilen tavukların yumurtaları, "3" kodu da kafesli yetiştirilen tavuk yumurtaları için kullanılacak..

Yumurtada yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası kolayca görülebilir, okunaklı ve en az 2 milimetre yükseklikte olacak şekilde yumurta kabuğuna damgalanacak...

Bakanlık yetkililerince denetimler yapılacak; İşletmelerin yanı sıra marketlerde de yumurtaların kodlarına ve işletmelerdeki yetiştirme koşullarına bakılarak, kod numarasıyla uyum aranacak.

"BU ŞU DEMEKTİR ÜZERİNE SAMAN SERPİŞTİRİLİP ORGANİK DİYE ÖZELLİKLE YOL KENARLARINDA SATILAN YUMURTALARIN ORGANİK OLUP OLMADIĞI GEZEN TAVUK OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA HERANGİ BİR TEREDDÜT ARTIK SÖZ KONUSU OLMAYACAK "

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Avukat Mehmet Bülent Deniz, "sadece yumurta değil diğer gıda maddeleri de kodlanmalı" diyor..

"BÜTÜN GIDA ÜRÜNLERİNDE ORGANİK TÜKETMEYE İLİŞKİN YOĞUN BİR TALEP VAR GIDADA GIDA ZİNCİRİNİN ÜRETİM ANINDANTÜKETİM ANINA KADAR TÜM YOLCULUĞUNUN ASLINDA BELGELİ VE DENETİM İÇİNDE OLMASI GEREKİR, ÇÜNKÜ GIDADA YAPILACAK HATALRIN İNSAN SAĞLIĞI BAKIMINDAN GERİYE DÖNÜŞÜ SÖZ KONUSU DEĞİL "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz