Macron, Türkiye ile Rusya'yı ayırdıklarını öne sürdü

Macron, Türkiye ile Rusya'yı ayırdıklarını öne sürdü

Suriye'ye düzenlenen 3'lü harekatın yankıları sürüyor... Fransa, operasyon sayesinde Türkiye ile Rusya arasındaki bağın koparıldığını söyledi; Ankara'dan bu iddiaya yanıt gecikmedi. Rejimin müttefikleri Rusya ile İran arasında da kritik bir temas gerçekleşti. Putin, saldırının tekrarının kaosa neden olacağı uyarısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, İngiltere ve Fransa ile Suriye'de gerçekleştirdiği operasyon, bölgedeki kutuplaşmayı arttırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ilginç bir çıkış yaptı; operasyonla Türkiye ve Rusya'yı ayırmayı başardıklarını öne sürdü.

Macron'un bu iddiasına yanıt, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'dan geldi...

BOZDAĞ: "TR'NİN SURİYE POLİTİKASI HERHANGİ BİR ÜLKENİN YANINDA OLMA DEĞİLDİR. HAKKIN VE DOĞRUNUN YANINDA OLMA POLİTİKASIDIR.... BAZI ÜLKELER DE ESAD REJİMİNİ KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEKLEMEKTEDİR. TÜRKİYE REJİMİN DEĞİŞMESİNİ İFADE EDİYOR. BİZ BU POLİTİKALARIMIZLA DA RUSYA İLE İRAN'LA FARKLI NOKTADA DURUYORUZ. TÜRKİYE NE RUSYA VE İRAN İLE NE DE ABD İLE AYNI HEDEFLERE KOŞAN BİR ÜLKEDİR. BÖLGEDE BİLEK GÜREŞİ YAPILMASINDAN RAHATSIZIZ. İSTEDİĞİMİZ ŞEY ARTIK KANIN DURMASI. BİZ ABD İLE PYD/YPG/PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE VERDİĞİ DESTEK KONUSUNDA ANLAŞAMIYORUZ. BİZ BU NOKTADA ABD İLE FARKLI POLİTİKALAR İZLİYORUZ. ÖTE YANDAN TÜRKİYE, REJİMİN KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEKLENMESİNE DE KARŞIDIR"

Fransa Cumhurbaşkanı, Washington'ı da Suriye'de kalmaya ikna ettiklerini öne sürdü, ancak bu iddia da Beyaz Saray tarafından yalanlandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki misyonunun değişmediğini belirten Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Donald Trump'ın Amerikan güçlerinin "mümkün olduğunca çabuk" geri dönmelerini istediğini vurguladı.

Washington, sadece Şam yönetiminin değil onu destekleyenlerin de peşinde olduklarını açıklayarak İran'ı işaret etti.

Ülkenin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, rejime kimyasal silah ekipmanı sağlayan ve yardımcı olan şirketlere yeni yaptırımlar getirileceğini açıkladı.

Şam'ın müttefikleri arasında da kritik bir görüşme gerçekleşti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tekrarlanacak bir füze saldırısının uluslararası ilişkilerde kaosa neden olacağını söyledi.

Suudi Arabistan'daki 29'uncu Arap Birliği Zirvesi'nden ise İran'a kınama ve "kimyasal saldırı" iddialarına uluslararası inceleme yapılması çağrısı çıktı.

15 ülkenin devlet başkanı sonuç bildirgesinde, Suriye'deki savaşa siyasi çözüm bulunmasını talep etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz