ABD Suriye'yi vurdu!

ABD Suriye'yi vurdu!

Amerika Birleşik Devletleri; sinyalini verdiği tehlikeli adımı attı; İngiltere ve Fransa'nın da katılımı ile Suriye rejimi vuruldu... Hedef alınan askeri noktalara 100'den fazla füze fırlatıldı. Pentagon, operasyonun tamamlandığını açıklarken, Rusya ve Suriye'den "sonuçları olacak" açıklaması geldi.

Amerikan Başkanı Donald Trump, tırmandırdığı gerilimde tehlikeli adımı attı.

TRUMP:"KISA BİR SÜRE ÖNCE AMERİKAN KUVVETLERİNE, SURİYE DİKTATÖRÜ BEŞŞAR ESAD'İN KİMYASAL SİLAH KAPASİTESİYLE İLGİLİ YERLERE YÖNELİK KESİN BİR SALDIRI YAPMALARI İÇİN TALİMAT VERDİM."

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere'nin de katılımı ile Duma'daki kimyasal saldırıyı gerekçe göstererek Suriye rejimini vurdu.

Türkiye saati ile 04.00'te gerçekleştirilen operasyonda, askeri noktalar hedef alındı.

Başkent Şam'daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı'ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.

Hama kentinde havaalanı, Humus ilinin Kuseyr bölgesinde Hizbullah güçleri, Dera’da 89'uncu Tugay olarak bilinen İran güçleri, Suveyda ilinde Halhala Havaalanı da bombardımana tutuldu.

Denizden gerçekleşen operasyonda 100'den fazla Tomahawk füzesi kullanıldı.

4 Tornado uçağı ile Humus'taki kimyasal deposunu vuran İngiltere "Storm Shadow" füzesi kullandı. Fransa da Rafale tipi savaş uçakları ile destek verdi.

Humus'ta 3 kişinin yaralandığını açıklayan Suriye, hedeflerin önceden boşaltıldığını duyurdu. Rusya Genelkurmay Başkanlığı, füzelerin 71'inin havada imha edildiğini açıkladı.

Bölgeye S-300 hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması da Moskova'nın gündeminde...

Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, toplamda 16 noktanın hedef alındığı operasyonun sona erdiğini açıklarken, Savunma Bakanı James Mattis de ek harekat planlarının olmadığını söyledi.

Şam ile müttefikleri Moskova ve Tahran'dan ise tepki yağdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, operasyonu en sert biçimde kınadı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırma kararı alan Moskova, uluslararası hukukun çiğnendiğini vurguladı.

Bu gelişme sonrası İran Rus bombardıman uçaklarına hava sahasını açtı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı arayarak "dayanışma" mesajı verdi.

Esad da, Ruhani'ye, "Batı kontrolü kaybettiği için saldırdı" açıklamasını yaptı. Esad'ın Rusya tarafından ülkeden çıkarıldığı iddiası ise Şam'dan gelen görüntüler ile yalanlandı.

Operasyonun gerekliliğini savunan İngiltere Başbakanı Theresa May, Duma'da kimyasal silahın yanı sıra varil bombası kullandığını iddia etti. May, "Net mesaj vermek için doğru zamanlama" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Suriye'nin 7 Nisan'daki kimyasal saldırı ile kırmızı çizgiyi aştığını belirtti.

Ancak Fransa Savunma Bakanlığı'nın Suriye iddialarının yer aldığı istihbarat raporunun basın ve sosyal medyada yer alan materyaller ile oluşturulduğu ortaya çıktı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz