Uber-taksici yarışı

Uber-taksici yarışı

Taksici-UBER tartışması kızışırken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışma başlattı... UBER’i “teşebbüs hürriyeti çerçevesinde ticari faaliyet” olarak niteleyen bakanlık yetkilileri, “İnceleme yapıp, gerekirse düzenlemeye gideceğiz” dedi.

UBER şirketi ile İstanbul’da taksiciler arasında yaşanan tartışmanın ateşi dinmedi, devreye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı girdi.

Konuyla ilgili açıklama Bakanlık yetkililerinden geldi.
Mevzuatta, UBER uygulamasının yeri olmadığını belirten yetkiler, ilk kez böyle bir sorun ile karşılaştıklarını belirterek; "Bakanlığımız açısından baktığımızda ‘teşebbüs hürriyeti’ var ancak hızlı şekilde konuyu gözden geçireceğiz ve bir düzenleme yapmamız gerekiyorsa yapacağız” dedi.

UBER aleyhine açtıkları davanın duruşmasının görüldüğü adliye önünde eylem yapan taksiciler, dünyada pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de faaliyet gösteren şirketin vergisiz çalıştığını ve haksız kazanca yol açtığını savunuyor.
UBER ise hizmete sadece özel yazılımla aracılık ettiğini ve kendi sistemine bağlı çalışan şoförlerin gelir vergisi ödediğini belirtiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz