Cari açıkta rekor

Cari açıkta rekor

Cari açık geçen yılın Ocak ayına göre 4 nokta 4 milyar dolar artarak 7 milyar 96 milyon oldu... Ülkeye sıcak para girişi ise 4 nokta 9 milyar dolar olarak gerçekleşti... Döviz girişinin Türkiye'nin borçlanması anlamına geldiğini belirten ekonomistler, üretimi, ithalata bağımlılıktan kurtarmak gerektiğini söylüyor.

"TÜRKİYE'NİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR. BU CARİ AÇIĞIN, DIŞ BORCUN VE BU SICAK PARAYLA BORÇLANMANIN TÜRKİYE ALTINDAN KALKAMAZ."

Cari açık rekor kırdı.

"DIŞ TİCARET AÇIĞI 7 MİLYAR 634 MİLYON OLDU, GEÇEN SENE 3 MİLYAR 097 BİNDİ. DIŞ TİCARET AÇIĞINDAN BİR MİKTAR TURİZM GELİRLERİ GİBİ GELİRLER İNDİRİLİYOR. GERİYE CARİ AÇIK KALIYOR. CARİ AÇIK GEÇEN SENEYE GÖRE 2 NOKTA 63 KAT ARTMIŞ."

Merkez Bankası’nın açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre, Ocak 2017’de 2.6 milyar dolar olan cari işlemler açığı, Ocak 2018’de 4.4 milyar dolar artarak 7 milyar 96 milyon oldu.

"DEMEK Kİ İTHALAT DAHA ÇOK ARTT.I 0105 İTHALAT GEÇEN SENE OCAK AYINA GÖRE YÜZDE 38.6 ORANINDA ARTMIŞ İHRACAT MAALESEF 10 BUÇUK ARTMIŞ."

Verilere göre, ülkeye 4.9 milyar dolar ise sıcak para girişi oldu. Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz bu paranın borçlanma ile oluştuğuna dikkati çekiyor.

"SICAK PARA DEDİĞİN BORÇLANMA. HÜKÜMETİN HEM İÇERDEN HEM DIŞARIDAN TAHVİL ÇIKARTARAK YAPTIĞI BORÇLANMA 3 MİLYAR 195 MİLYON ÖZEL SEKTÖRDE YURT İÇİ VE DIŞINDA TAHVİL ÇIKARARAK 1 MİLYAR 739 MİLYON DOLAR BORÇLANMIŞLAR HÜKÜMETİN VE ÖZEL SEKTÖRÜN BANKALARIN TAHVİL ÇIKARMA YOLUYLA İÇERDE VE DIŞARIDA SATTIKLARI TAHVİLLERİN GELİRİ BU DA BORÇ DEMEKTİR."

Profesör Korkmaz'a göre çözüm için, üretimi ithalata bağımlılıktan kurtarmak gerekiyor.

" TÜRKİYE'NİN ÜRETİMİN İTHALATA BAĞIMLI OLMAKTAN ÜRETİMİ ÇIKARIR İÇERDE ARAMALI VE HAMMADDE ÜRETİMİNE TEŞVİK VERİR ARAMALI İTHALATINI SINIRLAR. SICAK PARAYA KONTROL KOYAR VE DOLAYISIYLA BU İŞLER ÇÖZÜLÜR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz