Afrin 3 koldan kuşatıldı

Afrin 3 koldan kuşatıldı

Afrin kent merkezi 3 koldan kuşatıldı. Ancak terör örgütü PYD/PKK, sivillerin tahliyesine engel olmayı sürdürüyor... Zeytin Dalı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 BİN 393'e yükseldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise PYD/PKK'nın Menbiç'i boşaltmasının ardından bölgede güvenliği, Türk ve Amerikan askerlerinin sağlayacağını bildirdi..

Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kapısına dayanan Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu, terör örgütü PYD/PKK'yı panikletti. 12 Mart'tan bu yana 3 koldan resmen kuşatılan kent merkezine sadece 1,5 kilometre mesafe kaldı.

Siviller, tahliye için bırakılan güney kesimini kullanarak ayrılıyor. Ancak teröristler, sivillerin tahliyesine engel oluyor.

Uzun araç kuyruklarının önünü kesen teröristler, ayrılmaya çalışanları, ateş ederek durduruyor.

Yollara da, mayın ve el yapımı patlayıcılarla tuzak kuruluyor.

Kaçabilen siviller, teröristlerden tarafından arındırılan bölgelere yerleşiyor.

Operasyonlar ise hız kesmeden devam ediyor. 53'üncü günde teröristlerden temizlenen alan BİN 100 kilometrekareyi buldu.

İlçenin kuzeydoğusundaki örgütün sözde özel biriminin üs bölgesi teröristlerden temizlendi. Kaçan teröristler, üste çok sayıda silah ve mühimmatın yanı sıra örgüte ait dosyaları bıraktı.

Meskun mahal operasyonlarına destek için Fırtına obüsleri sevk ediliyor.

Örgütün bölgedeki tünel ağı ve insan gücü yapılanmasının sırrı da ortaya çıktı.

Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 2015 yılında Afrin'de silah ve mühimmat atölyeleri inşa etme talimatı verdiği belirtildi.

Ardından da bölgede zorunlu askerlik uygulaması başlatılıp, şehir merkezi ve kırsalda beton koruganlar, hendekler, tüneller inşa edildi.

Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ da Washington-PYD/PKK ortaklığının 1999'da başladığını açıkladı.

Buna göre Öcalan'ı Türkiye'ye teslim edilmesi ile örgütün kontrolü Suriye’den Amerika Birleşik Devletleri'ne geçti.

Washington ile ön uzlaşıya varılan Menbiç konusu ise 19 Mart'ta açıklığa kavuşacak. Tarafların izleyeceği yol haritasını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı. Buna göre, PYD/PKK Menbiç'i terk edecek. Bölgedeki güvenliği Türk ve Amerikan askerleri birlikte sağlayacak.

Rakka ve Fırat'ın doğusunda da aynı uygulamaya gidileceğini bildiren Çavuşoğlu, bu gelişmeye karşın, iki ülke arasındaki ilişkilerin kopma noktasında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt veren NATO ise Suriye topraklarından gelen tehditler de dahil olmak üzere Türkiye'nin güvenliğini desteklediklerini bildirdi.

Ateşkes kararının uygulanmadığı Şam'ın abluka altındaki Doğu Guta bölgesinde ise kriz sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kimyasal saldırılar görüşüldü. Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, El Nusra’nın kentte klor içeren silah kullandığını belirtti.

Suriye'deki kimyasal saldırıların sonlandırılması için harekete geçmeye hazır olduğunu açıklayan Amerikan Temsilcisi Nikki Haley, bu konuda özellikle Şam rejimini uyardı.

Bu kapsamda Washington konseye Doğu Guta ve Şam'da hemen yürürlüğe girecek, bağlayıcılığı olan yeni bir karar tasarısı sundu.

Irak'ta ise merkezi hükümet, 25 Eylül 2017'de bölgesel yönetimin gerçekleştirdiği gayrimeşru referandum sonrası başlattığı uçuş yasağını kaldırdı.

Havalimanları Irak İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz