Yunanistan ile kıbrıs rum kesimine uyarı

Yunanistan ile kıbrıs rum kesimine uyarı

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim de tırmanıyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında "Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları, yanlış hesap yapmamaları konusunda ikaz ediyoruz" dedi. Yunan hükümet sözcüsü, Erdoğan'a yanıt verirken; Kardak gerilimi gerekçesi ile Atina büyükelçimiz, dışişleri bakanlığına çağırıldı.

ERDOĞAN - ÜLKEMİZİN, GÜNEYİNDEKİ GELİŞMELERE YOĞUNLAŞMASINA FIRSAT BİLEREK KIBRIS'TA VE EGE'DE HADDİNİ AŞANLARI YANLIŞ HESAP YAPMAMALARI KONUSUNDA BURADAN İKAZ EDİYORUZ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege'deki gerilim üzerinden Yunanistan'ı, Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle de Güney Kıbrıs Rum kesimini sert sözlerle eleştirdi.

ERDOĞAN - GÜNEY SINIRLARIMIZDA YANLIŞ HESAP YAPANLARIN SENARYOLARINI NASIL FIRAT KALKANIYLA, ZEYTİN DALI OPERASYONUYLA ÇOK YAKINDA MÜNBİÇ'TE VE DİĞER BÖLGELERDE ATACAĞIMIZ ADIMLARLA BOZUYORSAK, ONLARIN HESABINI DA BOZARIZ VE BOZACAĞIZ.

Erdoğan, sondaj çalışmalarını yürüten şirketlere de seslendi...

ERDOĞAN - KIBRIS AÇIKLARINDA FAALİYET GÖSTEREN YABANCI ŞİRKETLERE, RUM TARAFINA GÜVENEREK HADLERİNİ VE GÜÇLERİNİ AŞAN İŞLERE ALET OLMAMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ. BUNLARIN EFELİKLERİ, BİZİM ORDUMUZU, GEMİLERİMİZİ, UÇAKLARIMIZI GÖRENE KADARDIR. BU İŞİN, ÖYLE GÖZLERDEN UZAK KAYA PARÇALARINDA GİZLİCE FOTOĞRAFLAR ÇEKTİRMEKLE, HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN ANLAŞMALARLA, BÖLGEYE SONDAJ GEMİLERİ GETİRMEKLE OLMAYACAĞINI BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ.

Cumhurbaşkanının sözlerine, Yunan hükümet sözcüsü "Türkiye, bölgesinde huzuru sağlamak için adım attığını söylerken, aslında tam tersini yapıyor" diye yanıt verdi. Sözcü, Ege'de yaşanacak potansiyel bir çatışmayla ilgili geri adım atmayacaklarını da savundu.

Erdoğan, grup toplantısı çıkışında Kardak'ta Türk-Yunan botlarının çarpışmasını da değerlendirdi.

ERDOĞAN - BU YUNANLILAR GENE ŞAŞIRDI MAALESEF. YUNAN BOTLARININ KARDAK'A BU TÜR GELİŞ GİDİŞLERİ OLDU. BİZ BAŞINDAN İTİBAREN YUNAN TARAFINA, 'BU TÜR ŞEYLERİ YAPMAYIN, ETMEYİN. BİZİ SIKINTIYA DA SOKMAYIN. BU İT DALAŞINI ARTIK HAVADA DA BIRAKALIM, DENİZDE DE BIRAKALIM' DEDİK. BIRAKILMAYINCA DA ASKERİMİZ GÖREVİNİ YAPIYOR.

Kardak'ta gerilimin tırmanması gerekçesi ile Türkiye'nin Atina büyükelçisi, Yunanistan Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Yunanistan Dışişleri Genel Sekreteri de Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın ile görüştü. Yunan tarafının Kardak nedeniyle verdiği protesto verdiği iddia edildi.
Dışişleri: "protesto girişiminde bulunulduğu iddiası çarpıtmadır. yunan tarafı kamuoyunu yanıltmaktadır" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz