Dünya'da 11 metropol için su alarmı...

Dünya'da 11 metropol için su alarmı...

Küresel iklim değişikliği nedeniyle dünyada 11 metropol kuraklığın pençesine düştü...İstanbul da, tehlike çanlarının çaldığı iller arasında yer alıyor...Peki su sıkıntısına karşı nasıl bir çözüm geliştirilebilir ?...İşte yanıtı...

"DÜNYAMIZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YAŞIYOR BUGÜN BAZI ŞEHİRLERE SORUN GETİRECEĞİNİ GÖRÜYORUZ."

Dünya'nın yüzde 70'i su ile kaplı; ancak bu miktarın yalnızca yüzde 3'ü içilebilir su...Bu nedenle yaklaşık 3 milyar kişi yılın en az bir ayında su sıkıntısı çekiyor... Küresel iklim değişikliği ise bu olumsuz tablonun daha da kötüye gitmesine yol açıyor... .

Üstelik, Güney Afrika'nın başkenti Cape Town, Rusya'nın başkenti Moskova, İngiltere'nin başkenti Londra ve Çin'in başkenti Pekin'in de aralarında olduğu 11 metropolün kuraklığın pençesine düştüğü belirtiliyor...Sözkunusu listede İstanbul da var.

"İSTANBUL SUYUNU GÜVENLİ İÇMEMİZ LAZIM VE YETERLİ OLMASI LAZIM. PROJELERİ HIZLA YAPIP HAYATA GEÇİRMELİYİZ. BU KADAR BEKLEMEYEBİLİR BİZİ BU KRİZ CAPE TOWN'U NASIL BEKLEMEDİ BÖYLE BİR RİSKİN KAPIDA OLDUĞUNU HESAPLAMAMIZ LAZIM"

Uzmanlar İstanbul için kritik tarihin 2030 olduğunu söylüyor... Çünkü, kentin en önemli kaynaklarından olan yeraltı suları da tükenmek üzere....

"İSTANBUL'UN BİR KENDİ SUYU VAR.YAKLAŞIK 600 MİLYAR METREKÜP. DOĞUDAN VA BATIDAN 1 MİLYAR METREKÜP SU GELMESİ VAR BİR DE ÜÇÜNCÜ KAYNAK OLARAK DENİZLERDEN SU ALMAK VAR. O DA SONSUZ BİR KAYNAK AMA PAHALI BİR KAYNAK. DÖRDÜNCÜ KAYNAK DA YERALTI SUYU. 2014 SU KRİZİNDE KAZANDERE VE PABUÇDERE SUYU KURUDU VE MELENDEN İŞİ GÖTÜRDÜK. BÖYLE BİR KRİZ İÇİN YERALTI SULARININ KULLANILMASI YASASI VARDI. BUNLAR BİTTİ MAALESEF. İSTANBUL BÖLGESİNDE YERALTI SULARI TÜKENDİ"

Peki su sıkıntısına karşı nasıl bir çözüm geliştirilebilir..

"İSTANBUL'UN DENİZ SUYUNU ARITIP TESİSE VERECEK SİSTEME İHTİYACI VAR NE İÇİN OLASI BİR KRİZ İÇİN. BU KRİZ ÇOK UZAK BİR KRİZ DEĞİL. ZATEN MASADA OLAN BİR PROJE BU PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ ÖNEMLİ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz