Yabancı plakalı araçlara yönelik yeni uygulama

  • 13 Şubat 2018

Yabancı plakalı araçlar artık trafik cezalarını ödemeden sınırı geçemeyecek. Araçların sürücüsünün Türk olup olmadığına bakılmaksızın cezalar tahsil edilecek.


Yabancı plakalı araçlara verilen trafik idari para cezalarının tahsiline ilişkin yönetmelikte yapılan düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlandı.
İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre, Türkiye sınırları içerisinde trafik cezası yazılan yabancı plakalı araç, cezasını ödemeden ülke sınırlarından çıkamayacak.

Aracın tescil edildiği ülkenin belgesi ve plakası ile Türkiye'ye giren araçların trafik cezaları tahsil edilmeden "kayıt" işlemi yapılmayacak.

Tebliğ edilmemiş cezalar, tahsil edildiği tarihte duyurusu yapılmış sayılacak. Anında elektronik ortama aktarılacak ve sorgulanabilecek.

Cezalar, Maliye Bakanlığı'na bağlı muhasebe birimleri ve bu birimlere bağlı yetkili mutemetlere, vergi dairelerine, banka veya PTT şubelerine ödenecek.

Banka veya kredi kartı ile tahsilatın yapılabildiği kara hudut kapılarında ödemeler yine bu yöntemler ile gerçekleştirilebilecek.