"Hiç osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açık"

"Hiç osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Afrin operasyonuyla ilgili Amerika Birleşik Devletleri'ne sert mesajlar gönderdi; "Ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açık" dedi. Cumhurbaşkanı, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, "Afrin siyasete alet edilmesin" açıklamasına da tepkiliydi.

ERDOĞAN: "BİZİ VURURLARSA SERT KARŞILIK VERİRİZ" DİYENLERİN ÖMÜRLERİNDE HİÇ OSMANLI TOKADI YEMEMİŞ OLDUKLARI DA ÇOK AÇIK. "

Adaletv ekalkınma partisi meclis grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefinde Amerika Birleşik Devletleri vardı.

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın, 2019 bütçe taslağında, ana unsurunu YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne 550 milyon dolar ayırmasını da değerlendiren Erdoğan "Bu karar, bizim de aldığımız ve alacağımız kararları etkileyecektir" sözleriyle tepki gösterdi.

ERDOĞAN: "BİZ ELBETTE KASITLI OLARAK ONLARI HEDEF ALMAYACAĞIZ. AMA HEMEN YANI BAŞLARINDAN BAŞLAYARAK GÖRDÜĞÜMÜZ HER TERÖRİSTİ DE İMHA EDECEĞİZ. İŞTE O ZAMAN TERÖRİSTLERİN YANLARINDA BULUNMAZLARSA KENDİLERİ İÇİN DAHA İYİ OLDUĞUNU ANLAYACAKLAR. AMERİKA HALKINA SESLENİYORUM. AMERİKA BÜTÇESİNDEN ÇIKAN BU PARALAR HALKIN CEBİNDEN ÇIKAN PARALARDIR. ZİRA ŞU ANDA MİLLİ BÜTÇEDEN BÖYLE BİR PARANIN ÇIKMASI MANİDARDIR."

Erdoğan, NATO'ya da tepkiliydi...

ERDOĞAN: "BU NASIL NATO ÜYELİĞİDİR, BU NASIL NATO'DA BERABER ORTAKLIKTIR. EĞER BİZ NATO'DA BERABERSEK, NATO'NUN KENDİ YÜRÜYEN MADDELERİ, HÜKÜMLERİ NE İSE TÜRKİYE BUNA NE KADAR UYMASI GEREKİYORSA AMERİKA'NIN DA O KADAR UYMASI GEREKİR, BUNUN DA BÖYLE BİLİNMESİ LAZIM. TÜRKİYE'NİN CUMHURBAŞKANI OLARAK NATO EŞİTTİR ABD DEĞİLDİR. NATO'DA TÜM ÜLKELERİN HER BİRİ AMERİKA İLE EŞİTTİR."

Cumhurbaşkanı, Ege'deki gerilim üzerinden Yunanistan'ı, Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle de Güney Kıbrıs Rum kesimini sert sözlerle eleştirdi.

ERDOĞAN: "ÜLKEMİZİN, GÜNEYİNDEKİ GELİŞMELERE YOĞUNLAŞMASINA FIRSAT BİLEREK KIBRIS'TA VE EGE'DE HADDİNİ AŞANLARI YANLIŞ HESAP YAPMAMALARI KONUSUNDA BURADAN İKAZ EDİYORUZ. GÜNEY SINIRLARIMIZDA YANLIŞ HESAP YAPANLARIN SENARYOLARINI NASIL FIRAT KALKANIYLA, ZEYTİN DALI OPERASYONUYLA ÇOK YAKINDA MÜNBİÇ'TE VE DİĞER BÖLGELERDE ATACAĞIMIZ ADIMLARLA BOZUYORSAK, ONLARIN HESABINI DA BOZARIZ VE BOZACAĞIZ."

"KIBRIS AÇIKLARINDA FAALİYET GÖSTEREN YABANCI ŞİRKETLERE, RUM TARAFINA GÜVENEREK HADLERİNİ VE GÜÇLERİNİ AŞAN İŞLERE ALET OLMAMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ. BUNLARIN EFELİKLERİ, BİZİM ORDUMUZU, GEMİLERİMİZİ, UÇAKLARIMIZI GÖRENE KADARDIR."

Erdoğan'ın hedefinde muhalefet partileri de vardı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bazı milletvekillerinin konuşmalarını dinleten Erdoğan, anamuhalefeti teröre destek vermekle suçladı.

ERDOĞAN: "YPG, PKK, FETÖ BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR DİYEMEMEKTEDİR BAY KEMAL... SİYASİ AHLAKIN VARSA AÇIKÇA DERSİNKİ BUNLAR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR. BİR DE ŞAHSIMLA İLGİLİ YALAN SÖYLÜYOR NUSRA TERÖR ÖRGÜTÜDÜR DİYEMİYOR DİYOR. NUSRA TERÖR ÖRGÜTÜDÜR AMA SENİN KULAĞIN VAR DUYMAZSIN. YAŞADIĞIMIZ BU KRİTİK SÜREÇTE EN BÜYÜK ŞANSSIZLIĞIMIZ BÖYLE BİR ANA MUHALAFETE SAHİP OLMAMIZDIR. ÜSTELİK KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMEK YERİNE HER GEÇEN GÜN MERKEZDEN UZAKLAŞIYOR."

"HDP'NİN GAYRİ RESMİ BİR KONGRE YAPTIĞINI DİLE GETİREN CUMHURBAŞKANI, PARTİDEN GELEN "TÜRKİYE AFRİN'DE SİVİLLERE SALDIRIYOR" İDDİALARINA DA SERT YANIT VERDİ."

ERDOĞAN: "EĞER TÜRKİYE'NİN SİVİLLERE, MAZLUMLARA ZARAR VERMEME HASSASİYETİ OLMASAYDI, AFRİN'İ ALLAH'IN İZNİYLE TEK BİR ŞEHİT VERMEDEN, TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ, OMUZ ÜZERİNDE BAŞ BIRAKMADAN ŞİMDİYE KADAR ÇOKTAN ALMIŞTIK. AMA BİZ ZALİM DEĞİLİZ ASLA OLMAYACAĞIZ. SİVİLLER ZARAR GÖRMESİN DİYE ŞEHİT OLAN ASKERİMİZİ GÖRMEYENLERİN KALBİ KURUMUŞTUR."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısı çıkışında soruları da yanıtladı; Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, "Afrin, siyasete alet edilmesin" açıklamasına tepkiliydi.

ERDOĞAN: "SİYASETE ALET EDİLDİĞİNİ NEYE DAYANARAK SÖYLÜYOR? GEREKLİ CEVABINI ALACAK. ASLA DA BUNU BÖYLE KONUŞMASINI TASVİP ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL, YAZIKLAR OLSUN."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz