ABD'den PYD/PKK'ya 550 milyon dolar

ABD'den PYD/PKK'ya 550 milyon dolar

Zeytin Dalı Harekatı'nın 25. gününde, etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 439'a yükseldi... Amerika Birleşik Devletleri, terör örgütü PYD/PKK'ya 550 milyon dolarlık ek bütçe ayırdı. Pentagon bu durumu, verilen ekipmanların işaretlendiği ve takip edildiği iddiası ile savundu. Amerikan Dışişleri Bakanı Tillerson ise, Afrin operasyonundan kaygılı olduklarını tekrarladı.

Türk Sİlahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin kent merkezine ilerleyişi, sınırdan ve havadan bombardımanlar eşliğinde sürüyor...

Bölgeyi terör örgütlerinden arındırmak için başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nda 25'inci güne 70 teröristin daha öldürülmesi ile girildi. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı da toplamda bin 439 oldu.

9 ayrı cepheden sürdürülen harekatta hedef meskun mahal operasyonlarına başlayarak, kenti terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri, terör örgütüne destek vermekten vazgeçmiyor. Pentagon, 2019 bütçesinde, örgüte eğit-donat için 300, örgüte kurdurulan sınır güvenlik gücü için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırdı.

Türkiye'nin bütçeye tepkisini Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayında iletti.

"ABD'NİN BU TUTUMUNU DEVAM ETTİRMESİ, BİZİM AÇIMIZDAN ZATEN TANIDIĞIMIZ, BİLDİĞİMİZ AMA İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ NEREDEYSE KOPARACAK SEVİYEYE GETİRECEK BİR YAKLAŞIM."

Amerikan Savunma Bakanlığı Başmüfettişlik raporunda ise Türkiye'nin tepkisini çeken yardımlar içerisinde yer alan ekipman ve malzemelerin işaretlendiği ve takip edildiği öne sürüldü.

Raporda, PYD/PKK’nın Suriye’de “iç güvenlik gücü”, “sınır güvenliği gücü” ve “patlayıcı uzmanı” eğitmeye başladığı ve örgütü tekrar şekillendirmeyi planladığı da bildirildi.

Amerikan Başkanı Donald Trump da, ülkesinin şimdiye kadar Ortadoğu'da 7 trilyon dolar harcadığını belirterek, "Bu büyük bir hata, ama durum bu" dedi.

Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin farkında olduklarını yineledi. Ancak, Tillerson Afrin'de sürdürülen harekatı işaret ederek "kaygılı" olduklarını da söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu, İsrail jetinin Suriye tarafından vurulması sonrasında bölgede durumun tırmandırılmaması uyarısında bulundu.

İdlib ise bir kez daha saldırıya hedef oldu. Maarrat Misrin bölgesinde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz