Türkiye'den ABD'ye son çağrı

Türkiye'den ABD'ye son çağrı

Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütü PYD/PKK'ya desteğine rağmen Zeytin Dalı Harekatı başarıyla sürüyor... Amerikan mevkidaşı Tillerson'ın ziyareti öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington'a, "ya devam ya da tamam" mesajı gönderdi. Harekatın 24'üncü gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise bin 369’a yükseldi.

Türkiye, terör örgütü PYD/PKK'ya verdiği destek nedeni ile Amerika Birleşik Devletleri'ne en sert tepkiyi gösterdi.

ÇAVUŞOĞLU: "BİZİM ABD'DEN BEKLENTİMİZ AÇIK VE NETTİR. ARTIK BİZ VAAT İSTEMİYORUZ, SOMUT ADIMLAR İSTİYORUZ. KAYBOLAN GÜVENİN TESİS EDİLMESİ GERERİYOR. KAYBOLAN GÜVENİN NEDENİ DE ABD'DİR. MÜTTEFİKİMİZ ABD'DEN ÇOK CİDDİ HATALAR GÖRDÜK, YANLIŞLAR GÖRDÜK. İLİŞKİLERİMİZ ÇOK KRİTİK BİR NOKTADA. YA İLİŞKİLERİ DÜZELTECEĞİZ YA BU İLİŞKİLER TAMAMEN BOZULACAK."

Ankara'nın tepkisini bu sözler ile ileten Bakan Çavuşoğlu, Washington'ın PYD/PKK ile işbirliğini sürdürebilmek için IŞİD'lilere dokunmadığını da vurguladı.

Amerikan Savunma Bakanı James Mattis ise Menbiç'te bulunan teröristlerin Afrin'e geçtiklerini kabul etti.

Mattis ayrıca "Türkiye'nin Suriye sınırlarına dair meşru güvenlik kaygıları var ve biz bunu zerre kadar inkar etmiyoruz" ifadelerini de kullandı.

ABD'nin terör örgütlerine mali desteği de bir kez daha gözler önüne serildi. Pentagon, 2019 bütçesinde, SDG adını kullanan PYD/PKK'ya eğit-donat için 300, örgüte kurdurulan sınır güvenlik gücü için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırdı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, katıldığı programda ABD'nin bütçe kararını eleştirdi.

"ABD'NİN BU TUTUMUNU DEVAM ETTİRMESİ, BİZİM AÇIMIZDAN ZATEN TANIDIĞIMIZ, BİLDİĞİMİZ AMA İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ NEREDEYSE KOPARACAK SEVİYEYE GETİRECEK BİR YAKLAŞIM."

ABD Savunma Bakanlığı Başmüfettişliği raporunda çarpıcı detaylar ortaya çıktı. PYD’nin Suriye’de “iç güvenlik gücü”, “sınır güvenliği gücü” ve “patlayıcı uzmanı” eğitmeye başladığı ve terörle mücadele güçlerini tekrar şekillendirmeyi planladığı bildirildi.

Amerikan Başkanı Donald Trump da, ülkesinin şimdiye kadar Ortadoğu ile ilgili süreçler için 7 trilyon dolar harcadığını belirtti. Trump, "Bu büyük bir hata, ama durum bu" dedi.

Afrin'i terör örgütlerinden temizlemeyi hedefleyen Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor...

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu, Afrin'in merkezine üç koldan ilerliyor. Bölge, hava ve kara unsurlarıyla yoğun bombardıman altına alınıyor.

Düzenlenen hava harekatında 15 hedef daha imha edildi, etkisiz hale getirilen terörist sayısı da bin 369’a yükseldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri harekatta bugüne kadar 31 askerimizin şehit olduğunu, 1'i ağır 143'ünün de yaralandığını açıkladı.

Afrin ve Azez arasında yer alan Katme köyünde terör örgütüne ait cephanelik imha edildi. Böylelikle toplam 627 terör hedefi etkisiz hale getirilmiş oldu.

Serincek ve Hacı İskender köylerininin ardından Afrin'in batısındaki Muhammediye köyü ile Amara Tepesinin de PYD/PKK'dan arındırılmasıyla 51 kritik bölge terörden kurtarılmış oldu.

Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye olarak gönderilen çok sayıda zırhlı araç ve tank Hatay'a geldi. Araçlar buradan Afrin'e gönderilecek.

Kent merkezinde yürütülecek operasyonlarda Güneydoğu'da görev yapan tecrübeli korucular görev alacak. Söz konusu güçler gönüllüler arasından seçilecek.

2 askerimizin şehit olduğu ATAK helikopteriyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre pilotlardan merkeze gelen son ses “yangın ikazı” oldu.

Görüntülerde yangın belirtisi olmadığı için helikopterin içeriden alev aldığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz