Başbakan yardımcısı Şimşek'ten açıklamalar

Başbakan yardımcısı Şimşek'ten açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İslam Kalkınma Bankası toplantısında ekonomideki son durumu değerlendirdi. Büyüme rakamlarına dikkati çeken Şimşek, "Türkiye'nin yüksek büyümesini sürdürebilmesi, elde edilen gelirin daha adil dağılımı bizim için çok kritik. Önümüzdeki dönemde reformları daha da hızlandıracağız" dedi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "İslam Kalkınma Bankası Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu Tanıtım Toplantısı"nda Türkiye ekonomisine ilişkin sunum yaptı.

Türkiye ekonomisinin son 15 yılda ortalama yüzde 5,6 büyüdüğüne işaret eden Şimşek, iç ve dış şoklara, bölgesel sıkıntılara rağmen ülkenin çok iyi performans ortaya koyduğunu söyledi.

ŞİMŞEK : "ÖZELLİKLE HER KONUDA BİZİM REFERANSIMIZ AVRUPA BİRLİĞİ, ONLARLA ARAYI KAPATMAK İSTİYORUZ. DEMEK Kİ TÜRKİYE BİR 15 YIL DAHA BÖYLE GİDERSE AB İLE ARAYI KAPATACAK. SONRAKİ DÖNEMDE DE AVRUPA'YI GERİDE BIRAKACAK."

Enflasyona dikkati çeken Şimşek, "gereken tedbirleri alıyoruz" mesajı verdi.

ŞİMŞEK: "ENFLASYONU ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AŞAĞI ÇEKTİK AMA SORUN OLARAK DEVAM EDİYOR. BUNU ÇÖZMEK İÇİN BİRTAKIM TEDBİRLER ALIYORUZ. PARA POLİTİKASINDA GEREKEN TEPKİYİ VERİYORUZ, GIDA KOMİTESİNDE GEREKEN ADIMLARI ATIYORUZ."

cari açık sorununa da değinen Mehmet Şimşek, cari açığı azaltmaya yönelik yatırımları daha güçlü şekilde destekleyeceklerini söyledi.

ŞİMŞEK: "BİZ KOMŞULARIMIZ KADAR BELKİ ŞANSLI DEĞİLİZ, ENERJİDE, HAM MADDELERDE DIŞA BAĞIMLIYIZ. BU TÜRKİYE'DE CİDDİ BİR CARİ AÇIK OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR. ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE AR-GE'Yİ, İNOVASYONU VE GİRİŞİMCİLERİMİZİN KABİLİYETİNİ KULLANARAK CARİ AÇIĞI ÇOK DAHA YÖNETİLEBİLİR BİR DÜZEYE ÇEKMEK İÇİN REFORM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ."

Türkiye'nin yüksek büyümesini sürdürebilmesi, büyümenin daha kapsayıcı olması, elde edilen gelirin daha adil dağılımının çok kritik olduğunun altını çizen Şimşek, bunun için reformları hızlandıracaklarını da dile getirdi.

ŞİMŞEK: "TÜRKİYE, YATIRIMLARIN MİLLİ GELİRE ORANINA BAKILDIĞINDA ÇİN VE HİNDİSTAN'DAN SONRA EN YÜKSEK ÜLKE KONUMUNDA AMA NİTELİĞİNİ BİRAZ DAHA İYİLEŞTİRMEMİZ LAZIM. DAHA ÇOK YATIRIMI MAKİNE TEÇHİZATA, AR-GE VE YAZILIMA YAPMAMIZ LAZIM."

Başbakan Yardımcısı Şimşek, TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırıldığını söyledi "Ar-Ge'yi, politika oluşturmayı ve fonlamayı ayıracağız. Bunları birbirinden ayırdığımız zaman daha etkili çalışma söz konusu" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz