Başbakan Yıldırım: "Avrupa büyük bir bedel öder"

Başbakan Yıldırım: "Avrupa büyük bir bedel öder"

Başbakan Binali Yıldırım, Makedonya Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu... Hedefine; Amerika Birleşik Devletleri'ni alan Başbakan; Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Türkiye'ye yapacağı ziyareti ve HDP'Lİ 2 isme soruşturma açılmasını da değerlendirdi...

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Makedon mevkidaşı Zoran Zaev ile ortak basın açıklaması yaptı.

Görüşmede; Yıldırım, FETÖ'nün faaliyetlerinin Makedonyada sonlandırılması talebini yineledi.

Yıldırım'ın Gündeminde; Zeyin Dalı Harekatı vardı...

"TÜRKİYE'NİN BÖLGEDE YAPTIĞI SADECE KENDİ VATANDAŞLARININ CAN VE MAL EMNİYETİNİ SAĞLAMAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA BÜTÜN AB'NİN, BALKANLAR'IN GÜVENLİĞİNİ DE SAĞLAMAKTAN İBARETTİR. EĞER TÜRKİYE BURALARA SAHİP OLMAZSA, HEM MÜLTECİ KRİZİYLE, HEM DE TERÖR DALGASIYLA BÜTÜN AVRUPA BU İŞTEN BÜYÜK BİR BEDEL ÖDER. BUNUN NE YAZIK Kİ AB TARAFINDAN YETERİNCE GÖRÜLMEDİĞİNİ, TAKDİR EDİLMEDİĞİNİ YAŞAMAKTAYIZ."

ABD'li yetkililer Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyaretinde Afrin operasyonu için itidal çağrısı yapacağını açıklamıştı. Türkiye'den operasyonun kısıtlanması veya durdurulmasının da talep edilebileceği iddialar arasında...

Böyle bir talep gelirse; Başbakan'ın yanıtı açık...

"AFRİNİ TERÖR OLUŞUMLARINDAN TEMİZLEYECEĞİZ. KİRLİ PAZARLIK İÇİNDE OLMAYIZ. TERÖR BİZİM İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT. NATO DA MÜTTEFİKİMİZ... ABDNİN AKLINI BAŞINA TOPLAYIP BİR KARAR VERMESİ LAZIM .TERÖR ÖRG. YANINA LARAK TERÖR ÖRG. MÜCADELENİN DEVLET CİDDİYETİYLE AĞDAŞMADIĞINI ABD'NİN GÖRMESİ LAZIM. KİMSENİN İCAZETİNE İHTİYACIMIZ YOK. "

Başbakan Yıldırım, HDP'Lİ Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder'e soruşturma açılmasını da değerlendirdi...

"SAVCILIK YAPILAMSI GEREKENİ YAPTI. SİYASİ PARTİ KİMLİĞİNDE OLUŞUM TEÖR ÖRG. İLE İÇ İÇE... İSE MEŞRUİYETİNİ KAYBETMİŞ DEMEKTİR. KİMSENİN SUÇ İŞLEME LÜKSÜ YOK. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz