Akdeniz'de doğalgaz gerilimi:

Akdeniz'de doğalgaz gerilimi:

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi, Ege ve Akdeniz’de gerginliği tırmandırmaya devam ediyor... Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen yabancı şirketlere doğal gaz arama ruhsatı veren Rum Yönetimi'ne, hem Türkiye'den, hem de KKTC'den sert tepki geldi.

Yunanistan ile Kardak kayalıklarıyla ilgili gerilimin ardından, şimdi de Kıbrıs Rum Yönetimi kaynaklı bir gerilim de Akdeniz’de yaşanıyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi, hem KKTC'nin hem de Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen KKTC çevresinde, yabancı şirketlere doğal gaz arama ruhsatı vermeye devam ediyor...

Rumların “3. Parsel” olarak adlandırdığı bölgeye girmelerinin, ciddi bir kriz oluşturacağı uyarısına kulak asmadan gelen sondaj platformu, bölgedeki Türk savaş gemileri tarafından engellendi.

İtalyan şirketinin sondaj platformu iki gündür 15 mil uzaklıkta bekliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bölgede 18 Şubat’tan itibaren eğitim yapacağını duyurdu.

KKTC hükümetinden yapılan açıklamada, "Geçmişte imzalamış olduğumuz uluslararası antlaşmalar ve yapılan ruhsatlandırmaları da dikkate alarak önümüzdeki dönemde somut adımlar atma kararlılığımızı bir kez daha vurgulama ihtiyacı duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz