Zeytin dalı harekatı'nda 22. gün: 1 helikopterimiz düşürüldü

Zeytin dalı harekatı'nda 22. gün: 1 helikopterimiz düşürüldü

Zeytin Dalı Harekatı'nda 3 hafta geride kaldı. 22'nci güne 36 terör hedefi imha edilerek girildi. Toplamda etkisiz hale getirilen terörist sayısı da bin 141 oldu... Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib'de 6'ncı gözlem noktasını oluşturmaya başladı. Suriye rejimi ise İsrail jetini düşürdü; bölgede tüm aktörler bir anda karşı karşıya geldi.

Jetlerin yeniden uçuşa başlaması ile Afrin'i terör örgütlerinden arındırmak amacı ile başlatılan harekatta ilerleyiş de 4'üncü haftaya girilirken tekrar hız kazandı.

22'nci gün terör örgütlerine ait 36 barınak, mühimmat deposu ve mevzi ile 79 teröristin etkisiz hale getirilmesi ile başladı... Son bombardıman ile etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 141'e yükseldi.

PYD/PKK'dan alınan yerlerde bulunan beton tünellere ilişkin ise yeni bilgilere ulaşıldı... Duvarların, geçmişte terör örgütü IŞİD'e malzeme sağlayan ünlü Fransız çimento devinin, ürünleriyle inşa edildiği belirlendi.

Türkiye, huzuru sağlamak için Suriye'nin diğer bölgelerindeki çalışmalarını da hızlandırdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası için bölgeye gitti.

Akşam saatlerinde sınırı geçen askeri konvoy, Ebu Zuhur ilçesine bağlı Tel Tukan kasabasında konuşlandı. İntikalin amacı, 6'ncı ateşkes gözlem noktasının oluşturulması.

Suriye rejimi ise beklenmedik bir adım attı.

İki ülke arasında ihtilaflı olan Golan Tepeleri'ne giren ve Şam'ın müttefiki İran'a ait bir insansız hava aracını düşüren İsrail'e Suriye, F-16 savaş jetini düşürerek misilleme yaptı.

Ülkenin kuzeyinde hava savunma sistemlerinin vurduğu uçağın pilotu yaralı kurtuldu.

Gelişmenin ardından İsrail ordusu, Suriye'deki rejim ve İran hedeflerine yönelik yeni hava saldırıları düzenledi. Esad'ın sarayının yakınlarındaki 12 hedef vuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri de Ortadoğuda yer alan en büyük askeri üssü olan Katar'daki Al Hudedi Hava Üssünde "Körfez savaşından bu yana ilk kez yüksek seviyeli alarm" verdi.

İsrail'in hedef aldığı İran'dan Devrim Muhafızları ise yalancılık ile suçladıkları Tel Aviv'in hiç bir açıklamasına güvenmediklerini söyledi. İran, bölgedeki tüm Amerikan üslerini vurabileceklerini vurguladı.

Washington ile Suriye'deki Şam rejiminin karşı karşıya geldiği büyük çatışmada ise Esad'ın generali Yusuf Ayaş Haydar'ın öldüğü, açıklandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz