Abd İran hattında tansiyon yüksek

Abd İran hattında tansiyon yüksek

İran ile Amerika Birleşik Devletleri arasında tansiyon yükseliyor... Amerikan Başkanı Donald Trump'ın "Talep ettiğimiz değişiklikler olmazsa nükleer anlaşmadan çekiliriz" çıkışına, Tahran'dan rest geldi... İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Anlaşma yeniden müzakere edilemez. Hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz” dedi.

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın önceki gün İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Washington yönetiminin kaldırdığı yaptırımları geri getirmeyerek, anlaşmayı üçüncü kez 4 ay süreyle onaylamasının yankıları sürüyor.

Ancak Trump, açıklamasında anlaşmanın içeriğinin değişmesi gerektiğini savunarak, Tahran’a “Bu son şans” uyarısı da yaptı. İstediği değişikliklerin olmaması halinde anlaşmadan derhal çekileceklerini söyleyen Trump, “Kimse benim sözümden şüphe etmemeli” uyarısında bulundu.

Açıklamalara Tahran'dan sert tepki geldi...İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Anlaşma yeniden müzakere edilemez. Hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz” dedi.

Tahran yönetimi; Trump’ın nükleer konusundaki yaptırımları askıda tutmasına rağmen İranlı 14 kişi ve kurumu farklı gerekçelerle yaptırım listesine almasına da tepkili...

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda İran’ın buna ‘Ciddi bir karşılık’ vereceği belirtildi...

Moskova da süreçle ilgili kaygılı....Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin anlaşmadan çekilme kararını uygulaması halinde, uluslararası ve bölgesel meselelerin büyük ölçüde etkileneceğine dikkat çekti...

Amerikalı üst düzey yetkililerin verdiği bilgilere göre Trump, anlaşmada istediği değişikliklerin olması için İran’la değil Avrupalı yetkililerle görüşecek ve Avrupalı liderlerden İran’ı bu şartları kabulü konusunda ikna etmelerini isteyecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz