Bakterili bebek maması skandalı büyüyor

Bakterili bebek maması skandalı büyüyor

Bakterili bebek maması skandalı büyüyor... Fransa'da üretilen ve salmonella bakterisi içerdiği için toplatılma kararı verilen virüslü bebek mamasının, 83 ülke ve 12 milyondan fazla kutuyu kapsadığı açıklandı.

Salmonella bakterisi içeren bebek maması ve süt tozlarını üreten, dünyanın en büyük bebek maması ve süt tozu üreticisi şirketin İcra Kurulu Başkanı Emmanuel Besnier, skandalla ilgili konuştu.

Bakterili bebek mamalarının dünya genelinde 83 ülke ve 12 milyondan fazla kutuyu kapsadığını kaydeden Başkan, dağıtıcılara tüm ürünleri ayrım yapmadan raflardan indirme talimatı verildiğini hatırlattı.

Skandalla ilgili ilk kez konuşan Besnier, konunun yargıya taşındığını, bir soruşturmanın devam ettiğini hatırlatarak, "olaydan etkilenen ailelere tazminat ödeneceğini" açıkladı.

Cuma günü Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ile görüştükten sonra bakterili ürünlerin ortaya çıktığı Craon kentinde bulunan fabrikada üretilen tüm ürünleri toplatma kararı aldıklarını hatırlatan Besnier, "Büyük bir endişe içerisinde olduklarını" belirtti.

Bakterinin varlığının şirket yönetimi tarafından geçen yıl ağustos ayından itibaren bilindiği, bu bilginin kamuoyuyla ise aralık ayında paylaşıldığı ortaya çıkmıştı.

Fransa genelinde 35 bebeğin bakterili mama nedeniyle tedavi altına alındığı kaydedilirken, son olarak İspanya ve Yunanistan'dan benzer vakaların ortaya çıktığı bildirilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz