Almanya'da koalisyon bilmecesi

Almanya'da koalisyon bilmecesi

Almanya'da koalisyon uzlaşısına tepki... Sosyal Demokrat Birlik Partisi'nin eyalet teşkilatlarından biri, Hristiyan Birlik Partileri ile anlaşmaya karşı çıktı.

Almanya'da Sosyal Demokrat Birlik Partisinin Sachsen Anhalt eyalet teşkilatı, Hristiyan Birlik Partileri ve SPD arasında koalisyon ön görüşmelerinden uzlaşı çıkmasına tepki gösterdi.

Eyalet kurultayında SPD'nin gençlik teşkilatının verdiği önergeyi değerlendiren delegelerin 52'si koalisyon kurulmasına karşı çıktı.

Delegelerin 51'i koalisyona destek verirken, sonuç bildirgesinde ile Hristiyan Birlik Partileri ve SPD arasında koalisyon kurmanın partiye zarar vereceği ifade edildi.

SPD'nin 21 Ocak'ta Bonn'da düzenlenecek parti genel kurultayında 600 delegenin 7'si Sachsen Anhalt eyaletini temsil edecek.

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in muhafazakar bloğu ile Sosyal Demokratlar resmi koalisyon görüşmelerine ilişkin taslak üzerinde dün anlaşmaya varmıştı.

Merkel, "Partimize istikrarlı bir hükümet kurulmasını tavsiye ettik" diye konuştu. SPD lideri Schulz da "Mükemmel sonuçlara ulaştığımızı düşünüyorum" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz