12 aylık cari açık 43.7 milyar dolar

12 aylık cari açık 43.7 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı...Buna göre 12 aylık cari açık, 43 milyar 752 milyon dolara yükseldi...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, cari işlemler açığının, 2017 Kasım'da bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 947 milyon dolar artarak, 4 milyar 200 milyon dolara yükseldiğini açıkladı. Böylece 12 aylık cari işlemler açığı 43 milyar 752 milyon dolar oldu.

"PİYASA NE BEKLİYORDU? 3.9 MİLYAR DOLAR, YANİ BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE BİR CARİ AÇIK... "

Yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar bir önceki yılın aynı ayına göre 532 milyon dolar artarak 952 milyon dolara ulaştı. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler ise kasımda 306 milyon dolar oldu.

"TÜRKİYE'DEN SERMAYE ÇIKIŞI VAR 532 MİLYON DOLAR NET SERMAYE ÇIKIŞI OLMUŞ GELENLE GİDEN ARASI BUNU BULMUŞ.. "

Ekonomist Oğuz Demir'e göre, cari açık finanse edilemezse ekonomi için tehlike kapıda...

"BU RAKAMLARIN ARTMASI GSYH'NIN %5'İNİN ÜSTÜNE ÇIKMASI ASLINDA TEHLİKELİDİR, TÜRKİYE'DE DE SERMAYE ÇIKIŞI OLDUĞU İÇİN BU DÖNEMDE ÖZELLİKLE DÖVİZİN ARTTIĞINI DÜŞÜNÜRSEK BU TARZ CARİ AÇIK İLE İLGİLİ HABERLER HEPİMİZİ ENDİŞELENDİREBİLİYOR 94'TE DE 2001'DE DE TÜRKİ'NİN KRİZE GİRMESİNİNEN ÖNEMLİ NEDENLERİ CARİ AÇIĞIN ÇOK YÜKSEK BOYUTLARA GELMESİYDİ.. 2008 2009 DA DA CARİ AÇIK ÇOK YÜKSEKTİ AMA FİNANSE EDİLEBİLİYORDU"

Demir, "ülkeye yatırım gelmezse, döviz yükselecek; bu da vatandaşa zam olarak yansıyacak" diyor..

"ÖNÜMZDEKİ DÖNEMDE DOLAR EURO TALEBİNİN GÜÇLÜ KALACAĞI ANLAMINA GELİYOR, HEM TĞKETİCİ HEM YURTDIŞINA BORCU OLAN İMALATÇI AÇISINDAN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DOLAR TALEBİNİN ARTMASI BU DA ÜLKEYE YATIRIM GELMEZSE DOLAR FİYATLARININ YUKARI GİTMESİ ANLAMINA GELİYOR.. SİZİN EVİNİZDE KULLANDIĞINZ ISINMA GİDERİ ARTACAK DEMEK.. BU DA ZAM OLARAK VATANDAŞA YANSIYACAK DEMEK "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz