Türkmenler seçime tek çatı altında giriyor

Türkmenler seçime tek çatı altında giriyor

Irak'ta mayıs ayında yapılacak seçimler öncesi hazırlıklar hızlandı... Irak Türkmenleri seçime koalisyon çatısı altında katılma kararı aldı... Bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Vatikan'da bölgesel sorunları konuştu... Bölgedeki gerilimi tırmandıracak bir açıklama da İsrail'den geldi. Tel Aviv, Çatışmaya yol açsa bile Suriye hedeflerini vurmaya devam edeceklerini söyledi.

25 Eylül 2017'de bölgesel yönetimin gerçekleştirdiği gayrimeşru referandum sonrası kritik değişimlerin yaşandığı Irak'ta seçim hareketliliği erken başladı.

Mayıs ayında gerçekleştirilecek genel ve yerel seçimlere Türkmenler, "Irak Türkmenleri Cephesi" adlı koalisyon çatısı altında güç birliği yaparak katılma kararı aldı.

Koalisyona, Milliyetçi Türkmen Hareketi Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Karar Partisi, İslami Türkmen Vefa Hareketi Partisi ve Irak Türkmen İslami Partisi katılacak.

Söz konusu partilerin yanı sıra bazı bağımsız adaylar da koalisyonda yer alacak.

Bir koalisyon kararı da Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi cephesinden geldi. Allavi'nin başında bulunduğu Vataniyye Koalisyonu, 30'u aşkın siyasi parti ve oluşumdan meydana gelen ittifak listesiyle seçime katılacak.

Ülkede referandum nedeni ile önemli ölçüde güç kaybeden bölgesel yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani de Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Vatikan'daki Apostolik Sarayı'nda bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Irak'taki Hristiyanların durumu, terör nedeni ile yurtlarından edilenlerin dönmesi konusu ile Erbil ve Bağdat arasındaki sorunlar ele alındı.

Barzani bu görüşmede Papa'dan, Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözümünde rol oynamasını talep etti.

İsrail ise son açıklaması ile Suriye'deki çatışma ortamının daha geniş bölgelere yayılacağı tehdidinde bulundu.

Rejim güçlerinin kendilerini hedef aldığını öne sürerek zaman zaman bombardımanda bulunan İsrail ordusu, çatışmaya yol açsa dahi Suriye’deki hedefleri vurmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin tüm itirazlarına ve verdiği sözlere karşın bölgede terör örgütü PYD/PKK ile ortaklığını sürdüren Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkanı Donald Trump ise müttefiklerine çağrı yaptı. Trump, Lübnan merkezli Hizbullah'ı "terörist örgütler" listesine dahil etmeye çağırdı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz