ABD, İran kararını açıkladı

ABD, İran kararını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, bugüne kadar söylediklerinin aksine, selefi Barack Obama’nın İran’la imzaladığı nükleer anlaşmayı üçüncü ve ‘son kez’ uzattığını açıkladı... İran'dan ve Rusya'dan tepkiler gecikmedi... Bir yandan da İran'a yönelik yeni yaptırımlar getirildi..

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzattı.

Amerikalı yetkililer, Beyaz Saray'ın nükleer anlaşmaya yönelik kararını basın mensupları için gerçekleştirdikleri telekonferansta açıkladı.

ABD'nin İran ile ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesini iptal etmeyeceğini bildiren yetkililer, ülkeye sağlanan muafiyetin ise 120 gün uzatıldığını kaydetti.

Nükleer anlaşmanın şimdilik devam edeceği anlamına gelen uzatma kararının "son kez" alındığı vurgulandı.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD'nin İran ile varılan nükleer anlaşmadan geri çekilmediğini belirterek, "İran rejiminin, nükleer anlaşmanın arkasına sığınarak her türlü uluslararası normu ve BM kararlarını ihlal etmesine müsaade etmemeliyiz" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama'nın imzaladığı nükleer anlaşmanın ülkesi açısından "korkunç bir anlaşma" olduğu için ya yeniden düzenlenmesi ya da iptal edilmesi gerektiğini savunuyordu.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Trump'ın kararını değerlendiren İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Nükleer anlaşma, yeniden müzakereye açık değil." paylaşımında bulundu.

Moskova yönetiminden de karara tepki geldi... Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran ile nükleer anlaşmanın son kez uzatılmasına ilişkin kararını olumsuz buluyoruz. Bu karar, ABD'nin anlaşmadan çekilmeye yakın olduğunu gösteriyor." ifadeleri kullanıldı.

Trump yönetiminin, İran'a yönelik nükleer yaptırımların muafiyet süresini uzatma kararı alırken, eş zamanlı olarak ülkeye yeni yaptırımlar getirmesi dikkati çekti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz