Trump skandal sözlerini yalanladı

Trump skandal sözlerini yalanladı

Amerikan Başkanı Donald Trump, gaf üstüne gaf yapıyor... Haiti ve El Salvadorlular için kötü bir ifade kullandığı iddialarını yalanlayan Trump, bu kez de Norveç'e sattığı "hayali" uçakları övdü... Tump, tartışmalı Londra ziyaretini de yeni inşa edilen elçilik binasına tepki göstererek iptal etti.

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın, gaflarının sonu gelmiyor...

Afrika ülkeleri, Haiti ve El Salvador için çok çirkin ifadeler kullandığı öne sürülen Trump, söz konusu haberleri yalanladı. Söz konusu toplantıda sert ifadeler kullandığını kabul eden Trump, haberlerin ise Demokratlar tarafından uydurulduğunu söyledi.

Açıklamaya karşın, görevdeki daha ilk yılını dolduran Trump'a tepki yağdı.

Amerikan Temsilciler Meclisi, sözleri "çok talihsiz", Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de "ırkçı" olarak niteledi.

Afrika Birliği de ifadelerin "saldırgan" ve "rahatsız edici" olduğunu kaydetti. Afrikalıların Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptığı katkıları hatırlatan Güney Afrika Cumhuriyeti iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi ise "Bu, ırkçılığın mükemmel bir tanımlaması." açıklaması yaptı.

Henüz bu açıklamanın şoku atlatılamamışken Trump, bu kez de Norveç’e sattığı savaş uçaklarını övmesiyle gündem oldu.

Norveç Başbakanı Erna Solberg'ı Beyaz Saray'da ağırladığı basın toplantısında konuşan Amerikan Başkanı, Norveç'e F-52 savaş uçakları teslimatı yapmaya başladıklarını söyledi.

Sorun ise gerçekte bu tip bir uçak modelinin bulunmaması... Söz konusu savaş uçakları yalnızca 2014'te piyasaya sürülen "Call Of Duty" oyununda yer alıyor.

Trump, uzun süredir tartışılan İngiltere ziyaretini de iptal etti.

Başkent Londra'daki yeni elçilik binasının açılışını yapması beklenen Trump, eski başkan Barack Obama’nın kent merkezindeki eski binayı ucuza satmasını eleştirerek bu kararı aldığını açıkladı. Satışın "kötü bir anlaşma" olduğunu öne süren Amerikan Başkanı, "Benden kurdele kesmemi mi istiyorlar? Hayır” mesajını paylaştı.

Bu karara Dünyaca meşhur Madame Tussauds Müzesi kendi yöntemi ile yanıt verdi. Trump'ın, balmumundan heykeli yeni elçilik binasının önüne konuldu.

Kraliçe 2. Elizabeth'in Trump'ı ağırlamayı reddettiği de öne sürülmüştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz