Ev alıp satanlar dikkat

Ev alıp satanlar dikkat

Ev alıp satanlar, dikkat... Maliye'den 10 başlıkta tapu uyarısı geldi. Bakanlık, vatandaşları ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek bedelinden beyan etmeleri konusunda uyardı. Çünkü, hatalı ya da eksik yapılan bildirimlerde aradaki fark, gecikme cezasıyla birlikte alınıyor. Bakanlık, müteahhit ve emlakçıdan fatura alınması gerektiğini de hatırlattı.

Ekonomi yönetimi, tapu işlemlerinde gerçek beyan için seferberlik başlattı...

Maliye Bakanlığı, vatandaşları ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek bedelinden beyan etmeleri konusunda uyardı. Vatandaşlara müteahhit, emlakçı ya da inşaat firmasından mutlaka fatura almaları çağrısı da yapıldı.

Maliye konuyla ilgili uyarılarını 10 başlıkta topladı.

HARÇLAR MERCEK ALTINDA

Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

GERÇEK BEDELİ BİLDİRİN

Tapu işlemlerinde gerçek bedel beyan edilmeli.

EKSİK ÖDEYENE CEZA

Çünkü, eksik ödenen tapu harçları, alıcı ve satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin.

FATURA ALIN

Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

YETKİSİZ KİŞİ UYARISI

Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

KAYITSIZ İŞ YAPANI BİLDİRİN

Fatura vermeyen emlakçı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi'ne bildirin.

SMS UYARI SİSTEMİ

E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dahilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

5 YILLIK SÜREYE DİKKAT

Son olarak, gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödendiğinin de unutulmaması gerekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz